Blog IT, Blog Marketing

Obecny rozwój YaST i dziewiętnasta edycja Hack Week

Obecny rozwój YaST i dziewiętnasta edycja Hack Week

Przemysław Pintal , 21.02.2020 r.

YaST to tzw. killer application openSUSE i jego biznesowej odmiany SUSE Linux Enterprise (SLE). YaST to nie tylko instalator wspomnianych dystrybucji Linuksa, ale przede wszystkim rozbudowany panel konfiguracyjny systemu, przywodzący na myśl Panel Sterowania w Windowsie. Posiada on wersję zawierającą GUI, jak i działającą w trybie CLI. Umożliwia on m.in. zmianę parametrów jądra systemu, konfigurację sieci i zapory sieciowej, obok instalacji oprogramowania i przeglądania dziennika systemowego, nie wymagając przy tym ręcznej edycji konkretnych plików zawierających skrypty. Toteż jest on stale rozwijany przez deweloperów społeczności openSUSE. Warto nadmienić, że jego pierwsze wydanie ukazało się już w 1995 roku.

Jednymi z najnowszych zmian wprowadzonych do YaST są możliwość wyszukiwania pakietów we wszystkich modułach SLE (moduły SLE to zbiory pakietów posiadające odrębne repozytoria i aktualizowane niezależnie od cyklu życia service packów). Od wydania SUSE Linux Enterprise 15, SLE uskutecznia modułowe podejście względem administrowania systemem operacyjnym. Pomijając niezbędne pakiety bazowe, to pozostałe oprogramowanie zawarte zostało w zestawach odrębnych modułów, które administrator systemów komputerowych uaktywnia w razie potrzeby. Niemniej chcąc wyszukać konkretny pakiet, jaki nie został zainstalowany, skazani byliśmy do tej pory na jego ręczne wyszukiwanie, skoro niewiadomym pozostawało nam w jakim on module się znajduje. YaST posiada informacje dotyczące jedynie zarejestrowanych już modułów. Z pomocą przychodzi tutaj komenda search-packages, która została niedawno wprowadzona do zyppera - menedżer pakietów obsługiwany z poziomu emulatora terminala. Tym samym stało się to funkcją YaSTa i wygodnie odszukamy teraz konkretny pakiet, bez znaczenia czy dany moduł został zarejestrowany czy też nie.

Software Engineer .Net 23000 - 27000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Junior New Business Development Manager 4500 - 6000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Oprócz tego ulepszono wsparcie dla architektury S390 w module sieciowym. Nawet same poprawki błędów potrafią doprowadzić, w nieprzewidzianym scenariuszu, do odmiennego błędu. Ów problem polegał na przypadkowym, nagłym, zamknięciu okna dialogowego służącego do potwierdzenia aktywacji urządzenia sieciowego.

YaST w trybie CLI poprawnie zwraca już status zakończenia procesu (exit-code). Wada objawiła się za sprawą technicznych ograniczeń prywatnego API, przez co program zawsze zwracał niezerowy kod zakończenia, gdy została użyta jakakolwiek komenda która jedynie czytała wartości, ale nie zapisywała żadnych danych.

Dodano informację zwrotną o postępie dokonywanych czynności w trybie zaawansowanym programu przeznaczonego do partycjonowania dysku. Mimo że Expert Partitioner to złożony program, to użytkownik do tej pory był pozbawiony informacji o postępie prac we wprowadzaniu zmian na dysku. Niejednokrotnie mogło to sugerować zawieszenie się aplikacji, a nie brak jakichkolwiek problemów.

Uzyskano także częściowe wsparcie dla Bitlockera (oprogramowanie kryptograficzne wbudowane w Windowsa), teraz YaST wyświetli ostrzeżenie dotyczące rozszerzania pustej partycji. YaST poprzednio nie rozpoznawał partycji zaszyfrowanej za pomocą Bitlockera. W efekcie, w czasie instalacji systemu, propozycja automatycznego podziału miejsca na dysku, usuwała tego typu partycje, bez względu na wolę użytkownika w celu ich zachowania. Następną zmianą zachowania jest wprowadzenie powiadomienia, iż jeśli YaST nie jest w stanie rozpoznać zawartości dysku to uznaje ową partycję za puste miejsce, następstwem tego próba rozszerzenia takiej partycji skutkuje utratą danych.

Niezależnie od powyższych prac, w dniach 10-14 lutego, trwała kolejna, dziewiętnasta już, edycja Hack Week, inicjatywy skupionej wokół wdrażania nowych technologii nie tylko do openSUSE, lecz mającą na względzie także ruch Wolnego Oprogramowania jako całość, choćby niejakie #inqlude będące listą i archiwum jak największej liczby bibliotek wykorzystywanych w czasie pracy z toolkitem Qt. Odbyła się ona pod hasłem - “Simplify, Modernize & Accelerate” (Uproszczenie, unowocześnienie i przyśpieszenie). W przeszłości impreza zasłużyła się m.in. portem openSUSE na platformę ARM.

Najnowsze wydania YaST przetestujemy w openSUSE Tumbleweed, które jest wydaniem ciągłym. Wersję stabilną openSUSE można zmienić na rolling release zmieniając zaledwie adresy repozytoriów na stosowne i dokonanie aktualizacji całego systemu komendą zypper -dup.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej