Blog IT, Blog Marketing

10 najpopularniejszych dystrybucji Linuxa. Którą wybrać? (część I)

10 najpopularniejszych dystrybucji Linuxa. Którą wybrać? (część I)

TeamQuest 24.10.2018 r.

Jedną z zalet użytkowania Linuksa jest to, że w przeciwieństwie do Windowsa czy macOS można go dostosowywać do swoich potrzeb. To sprawia, że zamiast jednej identycznej dla wszystkich użytkowników wersji, mamy wiele wariantów tego systemu. Wybór odpowiedniej dystrybucji to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stoją osoby planujące przesiadkę z popularnego systemu Microsoftu i zaprzyjaźnienie się z pingwinem. Przedstawiamy zestaw 10 najpopularniejszych w ciągu ostatnich 12 miesięcy dystrybucji Linuksa według serwisu DistroWatch. Czym się od siebie różnią? Dziś pierwsza piątka.

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Dystrybucje Linux:

 1. 10. Antergos

  Linux Antergos

  To dystrybucja Linuxa zbudowana na podstawie Arch Linux. Swoją przygodę z użytkownikami rozpoczęła w 2012 roku pod nazwą Cinnarch. W 2013 roku nazwę zmieniono na Antergos, co w tłumaczeniu oznacza „przodkowie”. Ty, co wyróżnia ten system jest możliwość wyboru środowiska graficznego podczas instalacji. To samo dotyczy potrzebnych pakietów i funkcji. Dzięki temu użytkownik sam decyduje, czy zaraz po uruchomieniu chce korzystać z gotowego pakietu LibreOffice czy z bazy programów dostępnych w repozytoriach AUR. W ten sposób każdy może lepiej dostosować system do swoich potrzeb.

 2. 9. openSUSE

  Linux openSUSE

  To stabilna i wszechstronna dystrybucja przeznaczona zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Jej zaletą jest kilkadziesiąt graficznych modułów umożliwiających konfigurację systemu. Koncentruje się nie tylko na łatwości użytkowania, ale również na bezpieczeństwie. Pierwsza wersja tej dystrybucji nosiła nazwę S.u.S.E. (niem. Software- und System-Entwicklungsgesellschaft), w 1998 została zmieniona na SUSE. Dystrybucja korzysta z menedżera pakietów YAST i pakietów RPM. Płyta instalacyjna zawiera m.in. Firefox, LibreOffice i wiele innych programów. Użytkownik ma do wyboru kolekcję pakietów, które może zainstalować za pomocą przyjaznego kreatora.

 3. 8. Fedora

  Fedora

  Dystrybucja jest kontynuacją Red Hat Linux rozwijaną przez Fedora Project, natomiast finansowano wspieraną przez Red Hat. Celem jej twórców było stworzenie użytecznego programu operacyjnego w oparciu o wolne oprogramowanie rozpowszechniane na licencji GNU GPL. W ramach tej dystrybucji użytkownik uzyska pełne wsparcie dla druku 3D oraz podstawowy pakiet programów. Co ciekawe, Fedora to system, z którego korzysta twórca Linuksa - Linus Torvalds.

 4. 7. Solus

  Solus

  To dystrybucja, która jest tworzona od zera przez grupę entuzjastów, co oznacza, że nie ma nad sobą nadrzędnych systemów, które narzucałyby swoje aktualizacje. Przeznaczona jest głównie dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Jej twórcy stawiają przede wszystkim na łatwość użytkowania i atrakcyjny interfejs. Co istotne, system działa „out of the box” i jest gotowy do użytkowania zaraz pop instalacji.

 5. 6. MX Linux

  MX Linux

  To projekt, który jest efektem współpracy pomiędzy developerami i społecznością Mepis i AntiX. Dystrybucja bazuje na Debianie, co gwarantuje jej stabilność. Dodatkowo korzysta w repozytoriów Debian Backports i Mepis Community. MX charakteryzuje się prostą konfiguracją i solidnym wykonaniem. Domyślnie system używa pulpitu Xfce. Zaletą jest to, że w razie problemów można uzyskać pomoc na polskojęzycznych forach poświęconych Debianowi.

W kolejnym wpisie przyjrzymy się pierwszej piątce najpopularniejszych wersji Linuksa: 10 najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Którą wybrać? (część II).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej