Blog IT, Blog Marketing

Twórcy Antergosa ogłosili zakończenie prac nad dystrybucją

Twórcy Antergosa ogłosili zakończenie prac nad dystrybucją

Maciej Olanicki , 22.05.2019 r.

W zeszłym roku Antergos plasował się niejednokrotnie w pierwszej dziesiątce rankingu najpopularniejszych linuksowych dystrybucji prowadzonego przez serwis DistroWatch.com. Linuksowy światek jest jednak bardzo dynamiczny i system, który jednego dnia cieszy się sporą popularnością, kolejnego może przestać istnieć.

antergos-2

Początkowo Antergos nosił nazwę Cinnarch, która dobrze oddaje pierwotne założenia – miał to być po prostu Arch wykorzystujący przystępne środowisko graficzne Cinnamon znane z Minta. Z czasem jednak koncepcja się zmieniła i postawiono na pluralizm – bazą wciąż był Arch, domyślnym środowiskiem zostało GNOME, ale w autorskim instalatorze użytkownicy mogli także wybrać inne środowiska.

Zobacz też: Clear Linux dla deweloperów – Intel wprowadza zmiany w swojej dystrybucji

Dziś wiemy już, że po 7 latach prace nad dystrybucją zostaną porzucone. W oficjalnym komunikacie zespół rozwijający Antergosa złożony z raptem trzech osób poinformował, że projekt został zakończony. Powodem ma być niewystarczająca ilość czasu – Antergos powstał i przez lata był rozwijany jako przedsięwzięcie stricte hobbystyczne.

antergos-3

Przy okazji twórcy Antergosa podzielili się rezultatami swojego „hobby”. Od 2014 roku obrazy dystrybucji odnotowały 931,4 tys. unikalnych pobrań. Co teraz stanie się z użytkownikami dystrybucji? Nie ma powodów do obaw – wkrótce udostępniona zostania łatka, która usunie serwery Antergosa z listy repozytoriów, dostawcą aktualizacji będą po prostu repozytoria Archa.

Zobacz też: Koniec Scientific Linuksa – twórcy zachęcają do migracji na CentOS-a

Korzystanie z dystrybucji nadal będzie zatem możliwe, w przeciwieństwie do forum. Planowane jest także wyłączenie stron Wiki zawierających dokumentacje. Twórcy Antergosa zapowiadają, że obie witryny zostaną wyłączone najpóźniej za trzy miesiące.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej