Blog IT, Blog Marketing

Apple przed Sądem Najwyższym USA w sprawie monopolu w App Store

Apple przed Sądem Najwyższym USA w sprawie monopolu w App Store

Maciej Olanicki , 13.05.2019 r.

Tim Cook ma nowy powód do zmartwień. Sąd Najwyższy USA odrzucił wniosek Apple o umorzenie sprawy, w której korporacja oskarżana jest o zawyżanie cen aplikacji dostępnych w App Store. W rezultacie amerykański wymiar sprawiedliwości przyjrzy się praktykom Apple w zakresie dystrybucji oprogramowania na własnych systemach operacyjnych i podejmie decyzję, czy Apple podejmowało się praktyk monopolistycznych.

Jak donosi The Verge problemy Apple zaczęły się od pozwu, w którym jeden z użytkowników urządzeń z jabłkiem oskarża producenta o zawyżanie cen aplikacji dostępnych w App Store. Aby zrozumieć te oskarżenia, konieczne jest nakreślenie zmyślnego modelu przyjętego przez Apple, który jednocześnie stał się nieskuteczną linią obrony w próbach zapobieżenia wszczęciu postępowania w sprawie praktyk monopolistycznych.

Zobacz też: Ugoda pomiędzy Apple i Qualcommem, Intel wycofuje się z rynku 5G

Apple utrzymuje, że ich klientami nie są użytkownicy, lecz programiści publikujący swoje programy w App Store. Sami użytkownicy są natomaist klientami programistów. Apple każdorazowo żąda od programistów 30% marży, jednak najczęściej – co chyba nikogo nie dziwi – programiści przenoszą te opłaty na użytkowników, zawyżając w ten sposób ceny aplikacji. Na ten model, w którym odpowiedzialność spychana jest na deweloperów, nie dał się jednak nabrać Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

Jak dotąd Apple nie ustosunkowało się do decyzji sądu. Oczywiście podjęcie decyzji o wszczęciu postępowania w sprawie praktyk monopolistycznych oraz odrzuceniu argumentacji Apple jest jeszcze bardzo dalekie od ustalenia winy. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że podobne sprawy mogą ciągnąć się dekadami, czego przykładem był zakończony ostatnio ugodą wieloletni spór Apple z Qualcommem.

Zobacz też: Jeśli pisać aplikacje, to na iOS-a. Programiści zarobili w App Store 120 mld dolarów

Jeśli jednak okaże się, że Apple zostanie uznane za winnego, konsekwencje mogą całkowicie zrewidować model biznesowy korporacji i jej relacje z deweloperami. W najczarniejszym dla Tima Cooka scenariuszu Sąd Najwyższy USA może zarządzić zwroty pobranej od programistów 30-procentowej daniny. Nie sposób wyobrazić sobie skali tej operacji i kwoty, o jaką uszczuplony zostałby budżet producenta urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej