Blog IT, Blog Marketing

Ugoda pomiędzy Apple i Qualcommem, Intel wycofuje się z rynku 5G

Ugoda pomiędzy Apple i Qualcommem, Intel wycofuje się z rynku 5G

Maciej Olanicki , 17.04.2019 r.

To już koniec wieloletniego sporu sądowego pomiędzy Qualcommem i Apple. Dzisiejszego ranka ogłoszono, że korporacje zawarły ugodę w sprawie naruszeń patentów. Podpisano także umowę, na mocy której Qualcomm będzie wieloletnim dostawcą procesorów basebandowych dla urządzeń Apple, łącznie z modemami 5G. Na konsekwencje nie trzeba było czekać długo – błyskawicznie zareagował Intel.

Pod koniec marca Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych orzekła, że Apple naruszyło dwa patenty Qualcomma. Po tym, jak Apple zmieniło dostawcę procesorów basebandowych na Intela, nadal miało korzystać z własności intelektualnej Qualcomma w postaci mechanizmów zarządzaniem energią i szybkością pobierania. W rezultacie mogło nawet dojść do blokady importu wyprodukowanych w Chinach iPhone’ów do USA.

qualcomm-akcje

To już jednak przeszłość. Apple i Qualcomm zawarły umowę, na mocy której Apple zakupiło licencję na modemy 4G Qualcomma na okres 6 lat z opcją przedłużenia o kolejne dwa, a także podpisało „wieloletnią” umowę na dostawy chipsetów. Producent iPhone’ów uiści także jednorazową opłatę w nieznanej wysokości na rzecz Qualcomma, a w zamian ten wycofa wszystkie swoje roszczenia. Nic dziwnego, że po upublicznieniu tych informacji akcje Qualcomma poszybowały w górę o 23%.

Zobacz też: Qualcomm v. Apple: import iPhone'ów z Chin do USA może zostać zablokowany

Wiemy już zatem, ze w erę 5G Apple będzie wchodziło pod ramię z Qualcommem. Na reakcję Intela, dotąd jedynego konkurenta Qualcomma w dostawach modemów dla Apple, nie trezeba było długo czekać. Producent procesorów Xeon ogłosił, że... całkowicie wycofuje się z rynku 5G! „Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami, jakie daje 5G i ‘chmuryzacja’ sieci, ale na rynku modemów smartfonowych stało się jasne, że nie ma prostej ścieżki do opłacalności i zysków” – powiedział Bob Swan, szef Intela.

intel-5g

Dla Intela umowa między Apple i Qualcommem oznacza porzucenie rezultatów co najmniej 2 lat pracy. Już w 2017 roku ogłoszono bowiem, że portfolio producenta wzbogacą modemy 5G z serii XMM 800. Podczas zeszłorocznego CES-a zapowiadano nawet, że trafią one na rynek w połowie 2019 roku. W listopadzie poinformowano jednak, że modeł XMM 8060 w ogóle nie trafi do sprzedaży, plotki mówiły o problemach z temperaturą. XMM 8160 miał zaś trafić do sprzedaży na przełomie 2019 i 2020 roku.

Zobacz też: Jaki będzie mobilny Internet za 3 lata? Cisco publikuje prognozy

Dziś wiemy już, że tak się nie stanie. W oficjalnym komunikacie Intel wspomina w kontekście 5G, że dysponuje „wartościowym portfolio bezprzewodowych urządzeń i własnością intelektualną”, nie sposób jednak traktować tych ogólników wiążąco. To już drugi raz, kiedy Intel musi uznać wyższość konkurencji na rynku mobilnym – w 2016 roku porzucono rozwój układów Broxton i SoFIA, co de facto oznaczało koniec niskonapięciowych x86 na smartfonach i uznanie wyższości procesorów ARM.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej