Urządzenia mobilne mogą się czasem przydawać do innych czynności niż komunikacja za pomocą emoji, korzystanie z mediów społecznościowych i pstrykanie selfie. NASA ogłosiła właśnie uruchomienie ciekawego przedsięwzięcia, dzięki któremu swój wkład w pracę agencji może mieć każdy posiadacz urządzenia z Androidem i iOS-em. Wystarczy zainstalować aplikację GLOBE Observer.
15 września 2018 roku na orbitę wyniesiona została należąca do NASA satelita ICESat-2. Sporo informacji o jej zastosowaniach ujawnia pełna nazwa – Ice, Cloud and Elevation Stallite 2. Zadaniem satelity jest zatem mierzenie z wysokości około 496 km odległości do czap lodowców, chmur oraz lądów. Odbywa się to za pomocą 523-nanometrowej wiązki laserowej emitowanej 10 tys. razy na sekundę. Satelita może mierzyć wysokość obiektów, obliczając czas odbicia.
Zobacz też: Ruszył system kontroli stanu dróg oparty na… smartfonach kierowców
Wszystko to, aby badań zmiany klimatyczne na ziemi. NASA ogłosiła jednak niedawno kolejny etap badań, do którego potrzebne będzie zaangażowanie chętnych na Ziemi. Badana będzie wysokość drzew: „Wysokość drzew jest najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem tego, na ile środowisko pozwala im się rozwijać. Obserwowanie wysokości drzew pozwala naukowcom NASA na określenie przyrostu lub starty fitomasy, co pozwoli na obliczenie ilości węgla, którą drzewa i lasy biorą lub oddają do atmosfery” – czytamy w komunikacie.
Skoro NASA posiada już na orbicie wyspecjalizowaną w pomiarach satelitę, to do czego potrzebna jest pomoc wolontariuszy na Ziemie? Nie wiadomo jak dokładne są pomiary wysokości drzew za pomocą wiązki laserowej. Za pomocą aplikacji każdy z nas może dostarczyć danych porównawczych, które pozwolą na kalibrację pomiarów. Wystarczy uruchomić aplikację, stanąć w odległości od 7 do 15 metrów od drzewa, według instrukcji skierować kamerę wzdłuż drzewa i przejść aż do jego pnia. Aplikacja sama obliczy wysokość i zaproponuje przesłanie danych.
Zobacz też: DeepMind potrafi już przewidywać warunki wiatrowe z 36-godzinnym wyprzedzeniem
Mierzenie drzew to zaledwie jedna z jego funkcji, pozwala się zaangażować także w inne projekty NASA – między innymi badania nad rozmnażaniem się komarowatych. Jak dotąd agencja zebrała kilkaset pomiarów. Do rejestracji potrzebny jest wyłącznie adres mailowy, z oczywistych powodów aplikacja wymaga dostępu do lokalizacji urządzenia.