Blog IT, Blog Marketing

Premiera jQuery 3.4 – poprawki, optymalizacji i ostatnie szlify przed „czwórką”

Premiera jQuery 3.4 – poprawki, optymalizacji i ostatnie szlify przed „czwórką”

Maciej Olanicki , 11.04.2019 r.

Dostępna jest już nowa wersja biblioteki jQuery! Wydanie oznaczone numerem 3.4 najpewniej jest ostatnim z tej gałęzi i stanowi preludium do jQuery 4.0, nie znaczy to jednak, że nie zawiera ważnych zmian, wszak od premiery jQuery 3.3 minął rok. Twórcy przyznają jednak, że nowości skupiają się przede wszystkim na poprawkach i optymalizacji.

jQuery 3.4 – co nowego?

W jQuery wyeliminowano błąd związany z wymiarowaniem elementów, który doprowadzał do thrasingu, czyli niepotrzebnego wielokrotnego obliczania geometrii elementów jeszcze przed tym, jak zostaną wczytane i wyświetlone. Poprawka tego błędu wpłynie zatem pozytywnie na wydajność jQuery i czas renderowania witryn.

Zobacz też: StackOverflow Developer Survey 2019 – Python i Visual Studio Code biorą wszystko

Obsługa nonce i nomodule

Ponadto najnowsza odsłona jQuery obsługuje już parametry noncenomodule podczas ładowania wykonywania zawartości z zewnątrz, dotąd były one ignorowane. Poprawiono działanie wykluczających pól wyboru, czyli po prostu radio input – wartość checked jest teraz poprawnie przekazywana przed wykonaniem przez Event-Handlera.

Zmiany w obsłudze __proto__

Poprawki pojawiły się także w kwestii bezpieczeństwa,a konkretniej w obsłudze kontrowersyjnej właściwości __proto__ obiektu Object.prototype: odtąd jQuery.extend nie będzie mogło zapisywać żadnych wartości o nazwie __proto__, gdyż mogło być to wykorzystane do rozszerzania wbudowanych prototypów. Zmiana trafi także do starszych wersji jQuery jako łatka.

Zobacz też: TypeScript 3.4 dostępny z kompilacjami przyrostowymi i wnioskowaniem typów

Porzucenie części filtrów

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Jquery 3.4 to wydanie w pewnym sensie szykujące grunt pod jQuery 4. Świadczy o tym porzucenie części selektorów, a właściwie filtrów: :first, :last, :eq, :even, :odd, :lt, :gt, oraz :nth. Pozwoli to na porzucenie całego silnika selektorów Sizzle w jQuery 4, zaleca się zastąpienie filtrów analogicznymi metodami.

Więcej informacji na temat jQuery, linki do CDN oraz dokumentację można znaleźć na oficjalnej stronie biblioteki. Najnowszą wersję jQuery można zainstalować poleceniem npm install jquery@3.4.0.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej