Blog IT, Blog Marketing

StackOverflow Developer Survey 2019 – Python i Visual Studio Code biorą wszystko

StackOverflow Developer Survey 2019 – Python i Visual Studio Code biorą wszystko

Maciej Olanicki , 10.04.2019 r.

Dostępna jest już tegoroczna odsłona StackOverflow Developer Survey. To największe badanie opinii programistów, które z stanowi papierek lakmusowy dla całej branży. W tym roku kwestionariusz wypełniło niemal 90 tys. osób, zaś ich odpowiedzi mogą być świetną wskazówką zarówno dla początkujących programistów, jak i deweloperów noszących się z zamiarem poznania nowych języków i frameworków.

Najpierw odrobina demografii. Ze wspomnianych niemal 90 tys. ankietowanych programistów ponad 36 tys. pochodziło z Europy, 25,5 tys. z Ameryki Północnej, 16 tys. to Azja. Programiści z Polski stanowią 2,17% badanych. Warto zaznaczyć, że do badań nie mieli dostępu użytkownicy z całego światy – na mocy embargo handlowego Stack Overflow nie mógł oficjalnie „świadczyć usług” na Krymie, Kubie, w Iranie, Korei Północnej i Syrii.

stackoverflow-developer-survey-2019-1

Co chyba nikogo nie dziwi, zdecydowana większość badanych to osoby regularnie korzystający z zasobów StackOverflow – 30,3% ankietowanych wskazało, że odwiedza serwis kilka razy dziennie, kolejne 30,4% deklaruje przynajmniej jedną wizytę dziennie lub prawie codziennie. 85,6% badanych posiada na StackOverflow konto. Trzeba przyznać, że takiej społeczności pozazdrościć może każdy serwis internetowy i forum.

Zobacz też: Visual Studio 2019 dostępne – przyglądamy się nowościom w środowisku Microsoftu

Wśród najpopularniejszych języków (w ramach jednego rankingu uwzględniono języki programowania, znaczników, interpretery) zwycięzcą okazuje się JavaScript – jest to najczęściej używany język na StackOverflow. Bodaj największym zaskoczeniem tegorocznej edycji jest jednak Python (4.miejsce), który zaliczył ogromny skok i wyprzedził Javę. Dwa niższe stopnie podium należą jednak do HTML-a/CSS-a SQL, można zatem powiedzieć, że Python to dziś drugi najpopularniejszy język programowania na Stack Overflow.

stackoverflow-developer-survey-2019-2

Python świetnie wypadł także w rankingu najbardziej lubianych języków, ustępując wyłącznie rozwijanemu przez Mozillę Rustowi. Pod względem sympatii programistów podium zamyka TypeScipt, dalej mamy język Kotlin oraz WebAssembly. To także Python jest językiem, którego programiści najchętniej by się nauczyli, za nim plasuje się JavaScript, Go i znów TypeScript. Najmniej lubiany przez badanych programistów język to Visual Basic for Applications.

Zobacz też: Nowatorski bootcamp płaci za naukę. W zamian chce 15% przyszłych zarobków

Wśród edytorów kodu i środowisk absolutnym numerem jeden jest Visual Studio Code, który zwycięża zarówno wśród programistów aplikacji przeglądarkowych, jak i wśród SRE i DevOpsów. Jedynie wśród deweloperów androidowych popularniejsze od VSC jest Android Studio. Drugim pod względem popularności środowiskiem jest Visual Studio, trzecie miejsce należy do edytora Notepad++. Zaskakująco daleko plasuje się chwalony często Atom – dopiero na 10. miejscu.

stackoverflow-developer-survey-2019-3

Aż 51,9% badanych programistów deklaruje się jako full-stack deweloperzy, dokładnie połowa to back-endowcy, zaś 32,8% to osoby zajmujące się wyłącznie front-endem. Jedynie 21,3% programistów to twórcy natywnego oprogramowania kierowanego na pulpitowe systemy operacyjne lub oprogramowania klasy enterprise. 36,3% programistów nigdy nie wsparło projektu Open Source, 80,2% traktuje oprogramowanie jako hobby, 41% ma mniej niż 5 lat doświadczenia w branży.

Zobacz też: Java 12 dostępna – przyglądamy się nowościom

Sami autorzy badania także formułują wnioski – wskazują przede wszystkim na wspomnianą już dużą i wciąż rosnącą popularność Pythona. Zwracają także uwagę, że ponad połowa ankietowanych napisała pierwszą linijkę kodu przed 16. rokiem życia, aczkolwiek odpowiedzi na to pytanie mocno różnią się ze względu na miejsce i płeć. Kolejne spostrzeżenie dotyczy zarobków – najwięcej za swoją pracę otrzymują DevOpsi oraz inżynierowie SRE.

stackoverflow-developer-survey-2019-4

Bodaj najciekawszym wnioskiem z badań, wykraczającym nieco poza tematykę samego programowania, jest to, że w Chinach najwięcej jest programistów przekonanych, że rodzące się dziś dzieci będą miały lepsze życie niż ich rodzice. Wiara to w przekonanie najniższa jest w Zachodniej Europie – największymi pesymistami są Francuzi i Niemcy. Zachęcamy do zapoznania się pełnym raportem z badań StackOverflow Developer Survey 2019.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej