Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że tempo zdobywania popularności przez język TypeScript jest brawurowe. Do czołówki wciąż jest mu daleko, niemniej większość rankingów właśnie TypeScript, nomen omen, typowała jako język z największym przyrostem developerów rok do roku. W ostatnim czasie ukazała się nowa wersja TypeScripta, oznaczona numerem 3.4.
TypeScript 3.4 – co nowego?
Największą nowością w TypeScripcie jest wprowadzenie nowej flagi --incremental
. Flagi to po prostu zmienne o wartości binarnej, zaś konkretnie --incremental
pozwala na zachowanie informacji o zależnościach z poprzednich kompilacji, czyli kompilację przyrostową. W ten sposób podczas kolejnych kompilacji nie będzie już zachodziła konieczności ponownego sprawdzania plików.
Zobacz też: TypeScript rośnie w godnym podziwu tempie. Rodzi się potęga?
Jakie oszczędności udało się osiągnąć dzięki między innymi powtórnemu sprawdzaniu typów? Według Microsoftu czas kompilacji udało się skrócić nawet o 1/5. Kompilacja bez --incremental
, była co prawda w benchmarkach nieco szybsza (47,54 s i 52,77 s), ale powtórna kompilacja bez zmian na poziomie API wyniosła już tylko 11,49 s, zaś ze zmianami w API – 30,45 s.
Jak wskazuje sama nazwa, kluczowym wyróżnikiem TypeScriptu jest to, jak w tym języku działa typowanie. W TypeScripcie 3.4 wprowadzono tu ważną nowość – odtąd funkcja będzie mogła wnioskować typ dzięki innej funkcji. Podobne możliwości wnioskowania typów ma między innymi kompilator Javy. Zmiany pojawiły się także w składni – ułatwiono obsługę tablic tylko do odczytu.
Zobacz też: Visual Studio 2019 dostępne – przyglądamy się nowościom w środowisku Microsoftu
Nowości jest oczywiście znacznie więcej, przykłady użycia nowych elementów składni zostały przedstawione na blogu deweloperskim Microsoftu. Premiera TypeScripta zbiega się zatem z wydaniem nowej wersji Visual Studio, której nowości opisywaliśmy w oddzielnej publikacji. Premiery TypeScripta 3.5 spodziewamy się 30 maja.