Blog IT, Blog Marketing

TypeScript 3.4 dostępny z kompilacjami przyrostowymi i wnioskowaniem typów

TypeScript 3.4 dostępny z kompilacjami przyrostowymi i wnioskowaniem typów

Maciej Olanicki , 03.04.2019 r.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że tempo zdobywania popularności przez język TypeScript jest brawurowe. Do czołówki wciąż jest mu daleko, niemniej większość rankingów właśnie TypeScript, nomen omen, typowała jako język z największym przyrostem developerów rok do roku. W ostatnim czasie ukazała się nowa wersja TypeScripta, oznaczona numerem 3.4.

TypeScript 3.4 – co nowego?

Największą nowością w TypeScripcie jest wprowadzenie nowej flagi --incremental. Flagi to po prostu zmienne o wartości binarnej, zaś konkretnie --incremental pozwala na zachowanie informacji o zależnościach z poprzednich kompilacji, czyli kompilację przyrostową. W ten sposób podczas kolejnych kompilacji nie będzie już zachodziła konieczności ponownego sprawdzania plików.

Zobacz też: TypeScript rośnie w godnym podziwu tempie. Rodzi się potęga?

Jakie oszczędności udało się osiągnąć dzięki między innymi powtórnemu sprawdzaniu typów? Według Microsoftu czas kompilacji udało się skrócić nawet o 1/5. Kompilacja bez --incremental, była co prawda w benchmarkach nieco szybsza (47,54 s i 52,77 s), ale powtórna kompilacja bez zmian na poziomie API wyniosła już tylko 11,49 s, zaś ze zmianami w API – 30,45 s.

Jak wskazuje sama nazwa, kluczowym wyróżnikiem TypeScriptu jest to, jak w tym języku działa typowanie. W TypeScripcie 3.4 wprowadzono tu ważną nowość – odtąd funkcja będzie mogła wnioskować typ dzięki innej funkcji. Podobne możliwości wnioskowania typów ma między innymi kompilator Javy. Zmiany pojawiły się także w składni – ułatwiono obsługę tablic tylko do odczytu.

Zobacz też: Visual Studio 2019 dostępne – przyglądamy się nowościom w środowisku Microsoftu

Nowości jest oczywiście znacznie więcej, przykłady użycia nowych elementów składni zostały przedstawione na blogu deweloperskim Microsoftu. Premiera TypeScripta zbiega się zatem z wydaniem nowej wersji Visual Studio, której nowości opisywaliśmy w oddzielnej publikacji. Premiery TypeScripta 3.5 spodziewamy się 30 maja.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej