Blog IT, Blog Marketing

Chiny chcą wprowadzić zakaz kopania kryptowalut

Chiny chcą wprowadzić zakaz kopania kryptowalut

Maciej Olanicki , 09.04.2019 r.

Chiny to pod względem wydobycia kryptowalut i liczby działających farm jeden ze światowych liderów. Jeśli zaś chodzi o produkcję sprzętu niezbędnego do kopania, to nie ma sobie równych. Tym bardziej zaskakująco wypadają informację, do których dotarła agencja Reutersa. Władze Państwa Środka przymierzają się do tego, by całkowicie zakazać w Chinach kopania kryptowalut.

Chiny chcą zakazu kopania kryptowalut

Propozycja jest elementem większego programu Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, który ma na celu wyeliminowanie z chińskiej gospodarki działalności, gdzie dochodzi do największego zużycia energii i negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Po raz pierwszy indeks działalności zakazanych sformułowano w 2011 roku, jednak dopiero wczoraj ogłoszono, że trafi na niego również kopanie kryptowalut bez względu na skalę wydobycia.

Zobacz też: Dziesięć lat badań nad koparkami kryptowalut: urobek wart 56 mln dolarów

Proponowane zmiany do 7 maja mają być przedmiotem „konsultacji społecznych”. Stanowią one jednak nie tyle próby wywrócenia panującego porządku do góry nogami, lecz kolejny etap konsekwentnie realizowanej polityki, konsultacje to zatem pozory. Kryptowalutowy biznes jest pod lupą Komunistycznej Partii Chin od roku 2017, kiedy przeprowadzono kampanię działających w szarej strefie giełd kryptowalut.

Tak naprawdę może chodzić o nacjonalizację

Według osób związanych z chińskim rynkiem kryptowalut, do których dotarł Reuters, władze chcą za pośrednictwem Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform i pod pretekstem troski o środowisko doprowadzić w segmencie kryptowalut do resetu. Zlikwidowana ma zostać będąca rezultatem braku regulacji szara strefa. Zostąpią ją nowe podmioty podlegające ścisłej państwowej kontroli i płacące należyte daniny.

Zobacz też: Hodowla świń wspomagana uczeniem maszynowym. Chiny znów zadziwiają świat

Źródła porównują próby nacjonalizacji farm do dotychczasowych sukcesów Chińskiej Republiki Ludowej w przejmowaniu Internetu poprzez ograniczanie dostępu do określonych zasobów. Decyzja Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform nie jest jednak zaskoczeniem, handlarze spodziewali się, że biznes, który zużywa mnóstwo energii, a jednocześnie niewiele do gospodarki zwraca, prędzej czy później zwróci na siebie uwagę władz.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej