Ruby to z pewnością najbardziej elegancki język programowania. Według jego twórcy Yukihiro „Matz” Matsumoto, został stworzony, aby uszczęśliwiać programistów. Intuicyjność, ogromne możliwości składniowe, przejrzystość kodu to tylko niektóre zalety tej technologii. Choć Ruby zdecydowanie nie należy do czołówki najpopularniejszych języków a posługujący się nim developerzy nie są tak pożądani na rynku pracy jak programiści Java, JavaScript czy Python, warto się go uczyć. Dlaczego? Oto krótka lista argumentów.
Ruby on Rails
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to dzięki Railsom Ruby w największym stopniu zawdzięcza swoją popularność. Mimo rosnącej liczby innych szybkich architektur, takich jak Node.js, framework ten nadal cieszy się ogromnym powodzeniem i wykorzystywany jest zarówno do tworzenia niewielkich stron jak i skomplikowanych portali. Ze względu na intuicyjną składnię, której nauka przychodzi bardzo szybko, wielu programistów to właśnie z nim zaczyna stawiać pierwsze kroki w świecie IT.
Wysokie wynagrodzenie
Fakt, że niewielu developerów może pochwalić się znajomością tego języka sprawia, że programiści Ruby mogą liczyć na wysokie zarobki. W skali ogólnoświatowej specjaliści ci są dużo lepiej opłacani niż programiści większości innych technologii, nawet posiadający większe doświadczenie. Najwyższe stawki oferowane są programistom Ruby w USA i Australii. Analiza polskich ofert pracy pokazuje, że na rodzimym rynku pracy IT juniorzy mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet kilku tysięcy złotych, z kolei stawki dla seniora często przekraczają 15 000 zł.
Niski próg wejścia
Ruby jest jednym z najprostszych języków programowania. Czytanie stworzonego w nim kodu niewiele się różni od czytania instrukcji po angielsku. Nie ma tu definicji typów, składnia jest dużo prostsza w porównaniu z taki językami jak Java czy C++ i minimalizuje ilość gotowego kodu, który należy napisać. To sprawia, że technologia ta jest świetnym wyborem dla początkujących programistów.
Elastyczność
Ruby stara się nie ograniczać programisty. Należy do grona najbardziej elastycznych języków, pozwalając swoim użytkownikom na szerokie modyfikacje. Różne elementy języka mogą zostać usunięte lub przedefiniowane, w zależności od potrzeb. Podobnie poszczególne części programu lub aplikacji mogą być dowolnie modyfikowane i rozbudowywane w przyszłości.
Aktywna społeczność
Społeczność, która tworzy się wokół języka programowania jest niewątpliwie czynnikiem, który wpływa na popularność danej technologii. Ruby posiada rzeszę użytkowników i entuzjastów, gotowych, w razie potrzeby odpowiedzieć na pytania czy udzielić pomocy w rozwiązaniu programistycznych problemów. Organizowanych jest również wiele spotkań, podczas których developerzy Ruby mają możliwość uczyć się od siebie osobiście. W Internecie natomiast można znaleźć mnóstwo materiałów ułatwiających naukę programowania w tej technologii.
Mimo że swoje najlepsze lata Ruby ma już za sobą, inwestycja w naukę tej technologii oraz umiejętność tworzenia za pomocą frameworka Ruby on Rails to wciąż gra warta świeczki, które niesie ze sobą nie tylko korzyści finansowe, ale również wiele satysfakcji. Co istotne, język ten jest cały czas rozwijany, a jego ostatnia wersja 2.6.1 została wydana 30 stycznia 2019.