Blog IT, Blog Marketing

Pułapki, które hamują rozwój kariery programisty. Jak ich uniknąć?

Pułapki, które hamują rozwój kariery programisty. Jak ich uniknąć?

Maciej Olanicki , 19.03.2019 r.

Kariera programisty nigdy nie układa się sama. To, w jakim kierunku się rozwinie, jest wynikiem nie tylko splotu zewnętrznych okoliczności, ale przede wszystkim świadomego i zaplanowanego działania. Na drodze od juniora do specjalisty IT o ugruntowanej pozycji na rynku pracy łatwo jest jednak popełnić błędy, które sprawiają, że osiągnięcie sukcesu będzie utrudnione. Jakie „grzechy” wstrzymujące rozwój kariery najczęściej popełniają programiści?

Niesprecyzowany cel

Bez odpowiedniej strategii programiście grozi utknięcie w jednej pracy i wykonywanie podobnych obowiązków przez wiele kolejnych lat. Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie długoterminowego zawodowego celu, który ukierunkuje dążenia. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od wyobrażenia sobie siebie za 2, 5 i 10 lat. W którym miejscu chcemy być? Jaka jest najważniejsza rzecz, do której chcemy dążyć? Jakie kroki należy podjąć, aby zrealizowanie planu stało się możliwe?

Zobacz też: Nauka programowania po czterdziestce – czy warto?

Brak umiejętności miękkich

Rozwijanie kompetencji technicznych jest z całą pewnością najważniejsze. Ale aby programista mógł bez przeszkód pokonywać kolejne szczeble kariery. Równie ważna jest dbałość o umiejętności miękkie. Dzisiejsze projekty IT wymagają zwykle współpracy całego sztabu osób. Nic dziwnego, że wśród najbardziej pożądanych przez pracodawców u developerów cech są komunikatywność, umiejętność zarządzania czasem, dzielenia się wiedzą, czy wyjaśniania skomplikowanych technicznych kwestii prostym językiem.

Nieinwestowanie w markę osobistą

Wielu programistów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak potężnym narzędziem jest kreowanie marki osobistej. Dobra reputacja otwiera drzwi do nowych klientów, uzyskania awansu czy łatwiejszego startu w przypadku założenia własnej firmy. Markę osobistą można budować na wiele sposobów. Prowadzenie bloga, występowanie na branżowych eventach, specjalistyczne artykuły czy nagrywanie podcastów to tylko niektóre pomysły na skuteczną autopromocji. Ważne, aby odnaleźć swoją niszę, w której staniemy się ekspertem, a następnie sprawić, aby o naszych działaniach dowiedzieli się inni.

Zobacz też: Praca zdalna – jak ją zorganizować? Przegląd przydatnych narzędzi

Zbyt rzadka lub częsta zmiana pracy

10-15 lat w jednej firmie? Wbrew pozorom takie przypadki wciąż się zdarzają, nawet wśród developerów. Tymczasem wiązanie się na tak długi okres z jednym pracodawcą niesie ze sobą duże ryzyko dla kariery. Przede wszystkim repertuar wykorzystywanych narzędzi, technologii i metod pracy jest ograniczony do tych, z jakich korzysta się w danej firmie. Nie trzeba dodawać, że to mocno ogranicza zawodowy rozwój. Na niechęci do zmiany pracy cierpi również sieć kontaktów, która wraz z kolejnym rokiem spędzonym u jednego pracodawcy, przestaje się rozrastać. Równie niekorzystne dla rozwoju kariery są zbyt krótkie okresy zatrudnienia, które często uniemożliwiają udział w projekcie IT od początku do końca. „Skoczkowie” nie cieszą się także przychylnością rekruterów i w rezultacie mogą mieć większe trudności w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia.

Zawód developera wiąże się z ciągłym uczeniem się i doskonaleniem swoich umiejętności. Dotyczy to nie tylko technicznych zagadnień, ale również tego, jakich błędów unikać, aby być bardziej efektywnym i skuteczniej osiągnąć swoje zawodowe cele. To wiedza, którą warto wprowadzić w życie, niezależnie od aktualnego etapu rozwoju kariery.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej