Blog IT, Blog Marketing

Definitywny koniec MySpace? Serwis utracił całą muzykę z lat 2003-2015

Definitywny koniec MySpace? Serwis utracił całą muzykę z lat 2003-2015

Maciej Olanicki , 18.03.2019 r.

Na długo przed tym, jak tryumfy wśród serwisów społecznościowych zaczął świętować Facebook czy Instagram, palma pierwszeństwa należała zdecydowanie do MySpace.com. W 2008 roku, u szczytu swej potęgi, serwis posiadał niemal 76 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. W Internecie potęgi rodzą się i umierają w zaledwie kilka lat, czego MySpace jest bodaj najjaskrawszym przykładem.

MySpace.com – wyblakła legenda

MySpace miał co najmniej dwie bardzo charakterystyczne cechy – pozwalał na naprawdę daleko idącą modyfikację wyglądu profilu oraz skupiał się na muzyce. To właśnie tam, jeszcze przed nastaniem ery SoundClouda, swoje demówki publikowały grupy muzyczne i DJ-e. Każdy mógł także osadzić na swoim profilu odtwarzacz z opublikowanym na MySpace utworem i w ten sposób przyczynić się do jego promocji.

myspace MySpace.com w 2008 roku, u szczytu potęgi.

Załamanie przyszło za sprawą Facebooka – od roku 2010 globalna popularność medium Marka Zuckerberga rosła kosztem między innymi MySpace’a. Nie zdecydowano się jednak na jego zamknięcie, lecz stopniowe przekształcanie w serwis kierowany do twórców i ich miłośników. Przed trzema laty MySpace został zakupiony przez Time, Inc., właściciela słynnego magazynu „Time”, który dziesięć lat wcześniej uhonorował serwis tytułem Człowieka Roku. Lata świetności minęły jednak bezpowrotnie.

Zobacz też: Internet Archive chce uratować Google+, trwa archiwizacja publicznych treści

Nieodwracalnie utracone pliki z 12 lat

Potwierdzają to najnowsze doniesienia – skala ujawnionej katastrofy jest bowiem trudna do ogarnięcia. W korespondencji z użytkownikami przedstawiciel MySpace’a potwierdził, że utracono wszystkie publiczne utwory, jakie trafiły na serwis od roku 2003 do 2015. A mowa przecież o serwisie w pewnym sensie muzycznym. Oficjalnym powodem miał być błąd w migracji danych, administracja zapewnia, że odzyskanie plików nie jest możliwe. Zwróćmy uwagę, że mowa o okresie 12 lat, na które przypada najlepszy okres MySpace’a.

myspace1 MySpace.com dzisiaj. Ostatni gasi światło.

Nie brakuje głosów, że historia o nieudanej migracji jest wyssana z palca, zaś MySpace po prostu usunął pliki swoich użytkowników, by zredukować koszty utrzymania infrastruktury. Niezależnie od tego, na ile wyjaśnienia administracji są prawdziwe, znów mamy do czynienia z przejawem przykrej tendencji. Z dnia na dzień okazuje się, że duża część historii Internetu może zniknąć bezpowrotnie razem z plikami dla wielu osób z całą pewnością cennymi.

Zobacz też: Pół miliarda użytkowników WinRara w niebezpieczeństwie przez 19-letnią lukę

Koniec MySpace'a w naprawdę kiepskim stylu

Nie sposób oszacować, ile plików zostało bezpowrotnie utraconych, wszak dotyczy to twórczości ogromnej liczby artystów – od amatorskich zespołów garażowych po profesjonalistów. Muzyka była niedostępna na MySpace już od wielu miesięcy, teraz jednak potwierdzono, że utrata jest nieodwracalna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to ostatni gwóźdź do trumny MySpace i 15-letnia historia jednej z ikon Internetu zmierza ku końcowi w bardzo kiepskim stylu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej