Blog IT, Blog Marketing

WLinux to odtąd Pengwin. Co nowego w dystrybucji Linuksa dla Windowsa?

WLinux to odtąd Pengwin. Co nowego w dystrybucji Linuksa dla Windowsa?

Maciej Olanicki , 15.03.2019 r.

WLinux gościł już na łamach naszego bloga wielokrotnie, gdyż – przynajmniej w założeniu – stanowi swojego rodzaju ewenement. Jest to jak dotąd jedyna dystrybucja przygotowana na potrzeby linuksowego subsystemu w Windowsie, wręcz skrojona na jego miarę. Odpowiedzialna za rozwój Whitewater Foundry ogłosiła właśnie, że WLinux ma odtąd nową nazwę, co zbiega się z premierą nowej wersji.

WLinux to odtąd Pengwin

WLinux przeszedł kompletny rebranding – odtąd dystrybucja nosi nazwę Pengwin, ma nowy adres strony internetowej, logo, jak i samą stronę. Także Winux Enterprise to odtąd Pengwin Enterprise. Powody decyzji nie są znane, wydaje się ona jednak nagła – wskazuje na to Microsoft Store, w którym wciąż dostępny jest WLinux, a nie Pengwin. Zapewne zmieni się to lada moment, niemniej do myślenia daje także brak jakiegokolwiek uzasadnienia ze strony Whitewater Foundry. Pengwin ma za to nowe chwytliwe motto: „putting the win in Windows”.

pengwin

Równie lakoniczni twórcy Pengwina są w opisie nowości, jakie pojawiły się w najnowszej wersji dystrybucji oznaczonej numerem 1.2. A tych jest całkiem sporo. Wśród składników Pengwina znajdziemy już OpenStacka, wiersz poleceń Amazon Web Services i Terraform – oprogramowanie, które wykorzystywać można między innymi do nadzorowania Azure. Zaktualizowano do najnowszych stabilnych wersji Go i Dockera, poprawki wprowadzono w integracji z zsh, fish czy Ruby czy wspomnianym Dockerem.

Zobacz też: WLinux Enterprise – RHEL właśnie zawitał na linuksowy subsystem w Windowsie

Oprócz nowych pakietów przydatnych dla programistów i administratorów, usprawnień doczekały się także autorskie programy, dzięki którym Pengwin ma lepiej niż inne dystrybucje radzić sobie na linuksowym subsystemie w Windowsie 10. Narzędzia wsutilities dostępne są w wersji 2.0, możliwe jest tworzenie kopii zapasowych folderu domowego, pojawiły się także poprawki w integracji z Eksploratorem Windows. Odtąd także poprawki do dystrybucji oraz dla pengwin-setup będzie można pobierać jak aktualizacje, za pośrednictwem APT.

WLinux_E_1

Trudno oprzeć się wrażeniu, że rozwój Pengwina przebiega dość chaotycznie. Nie to jest jednak największym problemem tej dystrybucji. Jej premiera miała miejsce w czasach, kiedy Ubuntu na WSL było skrajnie ograniczone, brakowało wielu wydawałoby się podstawowych narzędzi deweloperskich. Dziś te zarzuty są nieaktualne, a to stawia pod znakiem zapytania cały sens rozwijania Pengwina. Zwłaszcza że w kolejnym wydaniu Windowsa 10 spodziewamy się jeszcze dalej idącej integracji z WSL.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej