Przeprowadzanie projektów rekrutacyjnych nie jest rzeczą pożądaną dla większości organizacji. Z jednej strony jest to koszt finansowy, jak i czasowy – należy zaangażować obecnych pracowników do tego, aby przeprowadzili chociażby proces zatrudnienia, czy też udziału w spotkaniach rekrutacyjnych. Z drugiej strony organizacja zaprasza do swojego grona nową osobę, która niekoniecznie musi się sprawdzić na danym stanowisku pracy lub po prostu wymaga niezbędnego wdrożenia w nowe obowiązki.
Oczywiście, prowadzenie projektów rekrutacyjnych świadczy między innymi o tym, że firma się rozwija, że potrzebuje nowych zasobów ludzkich, aby obsłużyć swoje wszystkie procesy biznesowe. Jak z jednej strony rozwijać swoją firmę a jednocześnie zmniejszać ryzyko związane z zatrudnianiem nowych pracowników? Odpowiedź jest prosta. Należy zadbać o swoich dotychczasowych podwładnych. Dlaczego? O tym poniżej:
Im lepsza relacja z pracownikami, tym mniejsza rotacja pracowników
Jeżeli potrafisz stworzyć efektywny i ambitny zespół, to nie musisz się martwić, że Twoi najlepsi specjaliści odejdą z dnia na dzień. Oczywiście, stworzenie dobrego zespołu to ogromna sztuka wymagająca odpowiedniej pracy.
Postaraj się wsłuchiwać w potrzeby Twojego zespołu. Zadbaj o odpowiednie wynagrodzenie i wytyczenie dla każdego z osobna ścieżki kariery zawodowej. Ważne jest również to, aby zapewnić po prostu interesującą pracę dla swoich podwładnych. Zadowoleni pracownicy to zaangażowani pracownicy. O tej zasadzie warto pamiętać przy kreowaniu polityki zarządzania zasobami ludzkimi.
Zadowolony pracownik przyciąga kolejnych
Aby zbudować skuteczną politykę employer branding – czyli pozytywnego wizerunku pracodawcy – wcale nie potrzeba dużych nakładów finansowych, czy wyszukanych strategii marketingowych. W wielu przypadkach wystarczą polecenia swoich dotychczasowych pracowników.
Każdy z Twoich specjalistów z reguły zna innych specjalistów. Kontakty w branży nie są przecież niczym nadzwyczajnym. W ten sposób można zwiększać swój zespół na zasadzie poleceń. Rekrutacja oparta na takim rozwiązaniu jest o wiele skuteczniejsza i szybsza.
Rekruterzy skupiają się na trudnych stanowiskach
Jeżeli rekuter musi obsadzić wiele stanowisk jednocześnie, automatycznie poświęca mniej czasu dla każdego projektu z osobna. Przy mniejszej rotacji pracowników, jak również dzięki zatrudnianiu pracowników na zasadzie poleceń, rekruter może poświęcić się w większym stopniu realizowaniu problematycznych projektów rekrutacyjnych. Mniejsze obciążenie projektami sprawia, że obsadzanie wolnych stanowisk pracy odbywa się po prostu szybciej i z większą jakością. Ponadto dział rekrutacji może przeznaczyć swój czas na ulepszanie polityki rekrutacyjnej.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat relacji przełożony – podwładny, to koniecznie przeczytaj: