Blog IT, Blog Marketing

Nie znosisz JavaScriptu? CSHTML5 odtąd z otwartym kodem i nowymi funkcjami

Nie znosisz JavaScriptu? CSHTML5 odtąd z otwartym kodem i nowymi funkcjami

Maciej Olanicki , 13.03.2019 r.

Kolejny sukces Open Source! Do grona oprogramowania z ogólnodostępnym kodem źródłowym dołączył dziś CSHTML5 – oprogramowanie umożliwiające przygotowywanie aplikacji przeglądarkowych „na bazie” języka C# i XAML. Kod źródłowy CSHTML5 pojawił się już na GitHubie, zaś wraz ze zmianami licencyjnymi zbiega się premiera nowej wersji – dostępny jest już CSHTML5 1.2. A to dopiero początek atrakcji.

CSHTML5 odtąd Open Source

CSHTML5 to narzędzie lubiane przez wszystkich donetowców, którym nie w smak „ręczne” przygotowywanie aplikacji przeglądarkowych w JavaScripcie. Mogą oni wykorzystać kod napisany w C# i XAML-owy interfejs, by za pośrednictwem CSHTML5 portować go następnie do HTML5/JS właśnie. A stąd już prosta droga do Andorida, iOS-a i wielu innych platform. Oczywiście tak portowane oprogramowanie niewiele ma wspólnego ze środowiskiem natywnym, niemniej – jak to zwykle bywa – łatwość obsługi przysporzyła CHSTML5 sporego grono miłośników.

Możliwości są zresztą szersze, szczególnie jeśli komuś zależy na przywróceniu do życia kodu pisanego na dogorywające platformy. Wystarczy zainstalować dodatek CHSTML5 w Visual Studio, aby móc portować do HTML5/JS także aplikacje napisane z myślą między innymi o mobilnym Windowsie. Narzędzie zostało przygotowane na bazie Bridge.NET, innego otwartego narzędzia umożliwiającego portowanie kodu w C# do JavaScriptu. Warto zwrócić uwagę, że CSHTML5 jako jedyny umożliwia w tej chwili przeniesienie do HTML5 aplikacji Silverlight i WPF.

Zobacz też: Visual Studio 2019 Preview 2 – przegląd nowości w nowej testowej wersji IDE

CSHTML5 odtąd Open Source

Tym bardziej cieszy, że po pięciu latach rozwoju zdecydowano się na udostępnienie kodu źródłowego. Twórcy zdecydowali się na model dwulicencyjny – do zastosowań niekomercyjnych (definiowanych jako hobbyści, projekty Open Source, praca akademicka) wykorzystywać można opensource’owy CSHTML5 dystrybuowany na licencji GPLv3. Oddzielny model rozliczeń (390 dolarów jednorazowo lub 25 za miesiąc) przygotowano dla freelancerów i małych organizacji oraz dużych organizacji (jednorazowo 1490 dolarów lub 95 dolarów miesięcznie).

cshtml5

Zmiany pojawiły się także w funkcjonalności kolejnych wariantów – odtąd wszystkie funkcje zarezerwowane dotąd dla płatnych wariantów CSHTML5 dostępne są także w darmowej wersji Community. Wraz z udostępnieniem wersji 1.2 i zmianami licencyjnymi podzielono się także ciekawymi planami na przyszłość – już pod koniec tego roku ma zostać wydana wersja bazująca na WebAssembly. Więcej informacji, instalatory oraz linki do kodu źrodłowego znaleźć można na oficjalnej stronie CSHTML5.

Zobacz też: Nowe Visual Studio Code już jest! Koniec z restartem edytora po instalacji rozszerzeń

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej