Prace nad nową wersją Visual Studio trwają w najlepsze. Na początku grudnia udostępniono pierwszą wersję Preview, która wnosiła sporo nowości w interfejsie użytkownika. Microsoft właśnie ogłosił dostępność kolejnej wersji testowej – dodano między innymi nowe funkcje z najnowszych wersji języków C# i F#, ale największa niespodzianka czeka nas w kwestii aktualizacji.
Visual Studio 2019 Preview 2 – co nowego?
Najnowsza testowa odsłona Visual Studio wprowadza zmiany w systemie aktualizacji całego środowiska. Odtąd automatycznie włączone jest pobieranie aktualizacji w tle, ale nie bezwarunkowo. Środowisko rozpoznaje, kiedy gospodarz nie jest używany i dopiero wówczas pobierze aktualizacje. Gdy użytkownik będzie chciał zainstalować nową wersję Visual Studio, nie będzie już musiał czekać na pobranie nowości, lecz tylko na ich instalację. Zmian można dokonać w menu Narzędzia > Opcje > Środowisko.
Ponadto w samym IDE domyślnie włączono funkcję Per-Monitor Awareness, która ma być receptą na jedną z największych bolączek Windowsa w ogóle – skalowania interfejsów. Dzięki PMA interfejs VS ma się bezbłędnie skalować bez jakichkolwiek rozmazań nawet podczas przenoszenia okna pomiędzy monitorami. Funkcja ta wymaga frameworka .NET w wersji 4.8 i aktualizacji Windowsa 10 do wydania z kwietnia zeszłego roku.
Microsoft eksperymentuje wciąż z karnacją całego IDE oraz kolorowanie składni. W poprzedniej wersji testowej wprowadzono nową kolorystykę, która na podstawie informacji zwrotnej od testerów została zmodyfikowana – zwiększono kontrast oraz powierzchnię, za którą można „chwycić” okno w celu jego przeciągnięcia. Na pasku stanu dodano licznik błędów i ostrzeżeń, własny przycisk otrzymała także zaprezentowana w Preview 1 funkcja Code Cleanup. Kolorowanie zaczyna także bardziej przypominać to znane z Visual Studio Code.
W kwestii obsługi nowości w konkretnych językach programowania, także pojawiło się sporo nowego. Kod napisany w C++ można kompilować za pomocą zaktualizowanego MSVC, w obsłudze C# dodano kolejne funkcje C# 8.0, Visual Studio obsługuje już także F# w wersji 4.6. W przypadku Pythona dodano cały nowy pasek narzędziowy, z poziomu którego można między innymi wybierać interpretery, zaś Minidocondy nie trzeba już instalować ręcznie – menedżer jest dostępny jako opcja przy instalacji.
Oczywiście nie mogło zabraknąć także optymalizacji – Microsoft chwali się, że wprowadzone w Preview 2 nowości „dramatycznie” przyśpieszą działanie całego środowiska. W niektórych scenariuszach VS ma przyśpieszyć nawet o 50%. Pełna lista nowości oraz instalatory najnowszej testowej wersji Visual Studio 2019 dostępne są na stronach Microsoftu.