Blog IT, Blog Marketing

Jak poradzić sobie z odrzuceniem swojej kandydatury

Jak poradzić sobie z odrzuceniem swojej kandydatury

TeamQuest 26.07.2015 r.

Odrzucone kandydatury to elementarna część każdego procesu rekrutacyjnego. Z reguły tylko jedna z wielu osób ma szansę otrzymać ofertę pracy. Kto już szukał pracy, ten wie, że nie zawsze się „wygrywa”. Jedni potrafią wyciągnąć wnioski z odrzucenia, innym przychodzi to nieco trudniej. Jak sobie poradzić z poczuciem odrzucenia, czy spadkiem własnej samooceny?

Nie traktuj odrzucenia osobiście

Jak poradzić sobie z odrzuceniem swojej kandydatury

Może być wiele powodów które zadecydowały o tym, że nie została Tobie złożona oferta pracy. Być może firma dysponuje mniejszym budżetem i nie jest w stanie spełnić Twoich oczekiwań finansowych? Być może szukają kandydata o zupełnie innym profilu. Powinieneś mieć świadomość tego, że nie każde stanowisko pracy jest dedykowane specjalnie dla Ciebie. Niekoniecznie musi być tak, że jesteś słabym kandydatem, często możesz po prostu nie pasować do danego stanowiska pracy. Ewentualną porażkę traktuj jako kolejne doświadczenie i informację na przyszłość.

Podziel się swoim rozczarowaniem z najbliższymi

Na smutki najlepsza jest rozmowa z przyjaciółmi lub rodziną. Dotyczy to w zasadzie wszystkich naszych spraw, nie tylko tych związanych z poszukiwaniem pracy. Porozmawiaj z najbliższymi o problemach z poszukiwaniem zatrudnienia. Inne osoby odmiennie spojrzą na Twój problem i ocenią go w sposób obiektywny. Być może udzielą Tobie rad, które będziesz mógł wykorzystać w kolejnych rekrutacjach. Bliska osoba to taka, która również Ciebie pocieszy w trudnych chwilach.

Poproś o konstruktywną informację zwrotną

Zapytaj się swojego rekrutera, co było powodem odrzucenia Twojej kandydatury. Informacje na temat będą dla Ciebie pomocne, ponieważ dowiesz się, w jakich obszarach musisz się jeszcze rozwijać. Jeżeli powodem odrzucenia były Twoje oczekiwania finansowe, spróbuj je zrewidować. Jeżeli niedostateczne doświadczenie zawodowe, poczekaj jeszcze chwilę na zmianę pracy.

Oceń sam siebie

Sprawdź, czy Twoje CV napisane jest w sposób profesjonalny, czy nie zapomniałeś napisać wszystkich kluczowych informacji. Porównaj również swoje CV z opisem stanowiska pracy. Czy spełniasz wszystkie wymagania, jakie są stawiane przed osobą na tym stanowisku? Zrewiduj swoje zachowanie na rozmowie rekrutacyjnej, być może powiedziałeś coś, co mogło się nie spodobać. Spróbuj ocenić siebie krytycznie.

Utrzymaj kontakt z rekruterem

Chociaż Twoja kandydatura została odrzucona, podziękuj rekruterowi za możliwość udziału w procesie rekrutacji. Wyraź otwartość na kontakt z jego strony w przyszłości. Odszukaj rekrutera na Linkedin lub Goldenline i zaproś go do swoich kontaktów. Jedna i druga strona będą miały dostęp do informacji do siebie nawzajem. Jeżeli zdobędziesz nowy certyfikat, rekruter będzie o tym wiedział z portalu.

Przerwij poszukiwania

Jeżeli jesteś zmęczony ciągłym poszukiwaniem pracy, to weź krótka przerwę. Nie powinieneś traktować poszukiwania pracy jako zła koniecznego. Pozytywne nastawianie jest bardzo ważne. Odetchnij od tej ciężkiej pracy, jaką jest „bycie kandydatem”. Odpoczynek sprawi, że być może inaczej spojrzysz na proces poszukiwania pracy. Pamietaj, rekruter nie odrzuca Ciebie, tylko Twoja kandydaturę. To duża różnica.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej