Blog IT, Blog Marketing

bfcache – Google ma pomysł na odczuwalne przyśpieszenie Chrome'a

bfcache – Google ma pomysł na odczuwalne przyśpieszenie Chrome'a

Maciej Olanicki , 28.02.2019 r.

Rozwój przeglądarki Chrome nigdy nie był szczególnie efektowny – funkcjonalność przeglądarki jest minimalistyczna, interfejs do granic uproszczony. Prawdziwa „magia” w przypadku Chrome'a dzieje się pod maską. Tam regularnie pojawiają się sprytne pomysły na optymalizację i nietuzinkowe mechanizmy przyśpieszające ładowanie witryn. Google pracuje już nad kolejnym ciekawym rozwiązaniem – bfcache.

bfcache – o co chodzi?

Potrzeba jest matką wynalazku. Google oczywiście skrupulatnie zbiera dane na temat naszych zwyczajów dotyczących korzystania z Chrome i na tej podstawie rozwija program. Na podstawie danych z telemetrii odnotowano, że aż 19% ruchu w przypadku mobilnego pochodzi z… cofania się. Na pecetach jest to 10%. Choć dość trudno w to uwierzyć to właśnie nawigacja do poprzedniej witryny odpowiada niemal za 1/5 renderowanych witryn.

przegladarkistyczen2019 Rynek przeglądarek na PC w styczniu 2019. Źródło: NetMarketShare.

Szybko dopatrzono się tutaj okazji do przyśpieszeń, a w zasadzie podpatrzono starsze pomysły konkurencji. Skoro bowiem chodzi o cofanie się, to znaczy, że witryna była już raz wczytana i można to wykorzystać. W ten sposób powstało bfcache – od back/forward cache. Mechanizm będzie polegał na zapisywaniu w pamięci podręcznej ostatniej witryny i błyskawicznym jej wczytaniu, jeśli użytkownik zechce się cofnąć. Oczywiście nie w całości – wówczas przecież byłoby to po prostu przeglądanie offline.

Zobacz też: 5 przydatnych rozszerzeń do Chrome'a dla każdego front-end developera

Firefox i Safari posiadają podobny mechanizm od dawna

bfcache musi zatem identyfikować elementy, które można zapisać w pamięci podręcznej i wykorzystać przy powrocie, a które należy każdorazowo pobierać na nowo. Taki mechanizm istnieje poniekąd już dziś – Chrome tylko raz pobiera obrazki, JavaScript czy arkusze stylów. Konieczne jest jednak ponowne zbudowanie struktury HTML, kompresja obrazków, wykonanie skryptów i stylowanie.

Co ciekawe, nie można z czystym sumieniem powiedzieć, że bfcache jest oryginalnym pomysłem twórców Chrome’a, gdyż podobne koncepcje realizuje już Safari oraz Firefox. Google stroniło od zapożyczenia bfcache z WebKita, gdyż miało to sprawiać problemy z rozbijaniem kart na procesy. Czas pokazał jednak, że jest to tak udana metoda przyśpieszania pracy przeglądarki, że bfcache trzeba było wynaleźć na nowo.

Zobacz też: Pat w sprawie manifestu rozszerzeń Chromium – Google wytrwale dąży do monopolu

Jeszcze większe zużycie RAM-u?

Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Z jednej strony wyeliminowanie konieczności każdorazowego odbudowywania witryn powinno na dłuższą metę choć minimalnie wydłużyć czas pracy na baterii. Z drugiej zaś możemy się spodziewać jeszcze większego obciążenia RAM-u. Wszak gdzieś to wszystko musi być przechowywane. A z apetytem na pamięć operacyjną Chrome nie od dzisiaj ma problemy. Na ten rok Google planuje testy bfcache, zaś od 2020 planowane jest wdrożenie w stabilnych wydaniach Chrome’a.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej