Konkursy programistyczne są idealnym poligonem doświadczalnym do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. W końcu nic tak nie przyspiesza nauki jak rywalizacja, której brakuje podczas samodzielnego kodowania. Przedstawiamy miejsca w sieci, gdzie developerzy mogą spróbować swoich sił, mierząc się z innymi programistami.
TopCoder
Jedna z najpopularniejszych platform organizująca prestiżowe konkursy online, w których biorą udział najlepsi programiści z całego świata. Zawody odbywają się w czterech kategoriach. SRM i Marathon Match to konkursy algorytmiczne. W ramach Design oraz Developement powstaje kompletne oprogramowanie, na które licencja sprzedawana jest klientom. Oprócz wysokich nagród pieniężnych dla zwycięzców TopCoder daje zawodnikom szansę otrzymania oferty pracy od czołowych firm świata IT. Wśród sponsorów zawodów były m.in. Yahoo, Google czy Microsoft.
HackerRank
To znany wśród programistów serwis, którego głównym zadaniem jest wspieranie procesów rekrutacyjnych IT. Dostarcza firmom wielu narzędzi do weryfikowania poziomu wiedzy i umiejętności u kandydatów. W serwisie można znaleźć mnóstwo zadań pogrupowanych tematycznie, według technologii oraz różnego stopnia trudności. Platforma cyklicznie ogłasza również konkursy, których uczestnicy mają za zadanie rozwiązanie skomplikowanych programistycznych problemów. Udział w nich bywa jednoznanczy z dołączeniem do pierwszego etapu rekrutacji.
Zobacz też: Najpopularniejsze języki programowania 2018 roku według HackerRank
Codeforces
Kolejna propozycja dla doświadczonych developerów. W konkursach organizowanych przez tę rosyjską platformę biorą udział najlepsi programiści z całego świata. Nic dziwnego. Publikowane na Codeforce zadania wymagają zwykle zaawansowanej algorytmicznej i matematycznej wiedzy. Choć zawodnicy nie mogą liczyć na materialne nagrody za zwycięstwo w konkursach, platforma ta cieszy się ogromną popularnością. Obecnie skupia ponad 600 000 zarejestrowanych użytkowników.
CodeChef
Hinduska platforma, która została stworzona w celu edukacyjnym. Jest kopalnią zadań o różnych stopniach trudności. Oprócz tego, co miesiąc organizowane są trzy konkursy programistyczne, których uczestnicy rywalizują między sobą o pozycję w tabeli. Zebrane punkty można następnie wymienić na atrakcyjne nagrody. W pierwszą sobotę miesiąca rozpoczyna się dziesięciodniowy The Long Challenge, w którym zawodnicy mają do rozwiązania 10 zadań. Krótsze, trzygodzinne, wyzwania to The Lunchtime oraz Cook-Off. Aby wziąć udział w pierwszym z nich, trzeba zarezerwować sobie czas w ostatnią sobotę, w drugim – w przedostatnią niedzielę miesiąca. Rozwiązania przyjmowane są aż w 35 językach programowania.
LeetCode
Kolejna godna polecenia strona kierowana do średniozaawansowanych i zaawansowanych programistów. Cyklicznie organizowane konkursy dotyczą m.in. takich dziedzin jak algorytmika, bazy danych, programowanie funkcyjne czy projektowanie systemów. Zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne i karty podarunkowe. Co ciekawe, wiele wyzwań to zadania z prawdziwych procesów rekrutacyjnych do takich firm jak Google, Amazon czy Facebook.
Korzyści z udziału w konkursach programistycznych trudno przecenić. Zaangażowanie się w nie to nie tylko szansa, aby wprowadzić swoje umiejętności na kolejny poziom i zwiększyć pewność siebie na rynku pracy, ale również skierować rozwój swojej kariery na nowe tory.