Blog IT, Blog Marketing

Microsoft nie wycofa się z kontraktów z wojskiem: „bronią swobód, które cenimy”

Microsoft nie wycofa się z kontraktów z wojskiem: „bronią swobód, które cenimy”

Maciej Olanicki , 26.02.2019 r.

Przy okazji wczorajszej premiery gogli HoloLens 2 poruszaliśmy kwestię inicjatywy Microsoft Workers 4 Good. Pracownicy Microsoftu sprzeciwiają się sprzedaży sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w rozszerzonej rzeczywistości armii Stanów Zjednoczonych. Do sprzeciwu swoich pracowników ustosunkował się już Satya Nadella, szef Microsoftu.

Microsoft Workers 4 Good

Trzy dni temu na Twitterze inicjatywa Microsoft Workers 4 Good opublikowała list otwarty adresowany do Satyi Nadelli i Brada Smitha. Zawarto w nim informacje o zawartej pomiędzy Microsoftem a Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych umowie na dostawę systemu IVAS, czyli Integrated Visual Augmentation System. Mowa zatem o bojowych goglach rozszerzonej rzeczywistości zbudowanych najpewniej na bazie HoloLens, lecz dostosowanych oczywiście do wymagań taktycznych.

Sytuacja jest o tyle bezprecedensowa, że Microsoft dostarczał dotąd U.S. Army wyłącznie gotowe produkty, na przykład oprogramowanie, a nie opracowywał na zamówienie rządu nowych urządzeń czy programów. To zaś nie podoba się „globalnej koalicji pracowników”, jak przedstawiają się członkowie inicjatywy Microsoft Workers 4 Good. Żądają oni od Satyi Nadelli wycofania się z kontraktu na dostawę IVAS oraz wstrzymania prac nad taktyczną rozszerzoną rzeczywistością.

Chcą także powołania niezależnego organu wewnątrz Microsoftu, który w przyszłości trzymałby pieczę nad moralnym wymiarem działalności korporacji. Zamówienie opiewa na 480 mln dolarów (ponad 100 tys. egzemplarzy gogli), co być może nie jest – jak na standardy Microsoftu – kwotą ważką strategicznie. Duży rządowy kontrakt może być jednak zwrotem dotychczasowych inwestycji w AR i zachętą do prac nad kolejnymi generacjami gogli.

Zobacz też: Bunt w Microsofcie. Pracownicy nie chcą, by gogle HoloLens trafiły do armii

Nadella chce współpracy z wojskiem: „bronią swobód, które cenimy”

Do żądań Microsoft Workers 4 Good ustosunkował się jeden z adresatów listu otwartego. Przebywający w Barcelonie na Mobile World Congress Satya Nadella zadeklarował w rozmowie z CNN Business, że mimo protestów swoich pracowników nie ma zamiaru wycofywać się z kontraktu. Swoją decyzję uzasadnia przejrzystą polityką współpracy z amerykańskimi instytucjami, dla których poparcie otwarcie zadeklarował:

Podjęliśmy pryncypialną decyzję, że nie będziemy wstrzymywać udostępniania technologii wybranym w demokratycznych wyborach instytucjom chroniącym swobód, które cenimy. Zachowaliśmy w kwestii tej decyzji całkowitą transparentność i będziemy kontynuować dialog z naszymi pracownikami.

Nigdy dotąd w Dolinie Krzemowej nie mieliśmy chyba do czynienia z tak klarowną deklaracją współpracy z Departamentem Obrony. Jest to już drugi precedens w tej sprawie, a jego znaczenie dla całej amerykańskiej branży IT jest wręcz krytyczne: Microsoft nie tylko deklaruje poparcie dla prowadzonej przez amerykańską administrację polityki, ale także angażuje się w rozwój urządzeń wykorzystywanych na polu walki.

Java Full Stack Developer (AI area projects)

Lublin
Aplikuj

Senior Cloud DevOps Engineer (Azure) 27000 - 30000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Junior HelpDesk 4000 - 4500 PLN

Zabrze
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

ERP Implementer

Marki
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej