Blog IT, Blog Marketing

Którą dystrybucję Linuxa Wybrać? Poznaj Linux Mint.

Którą dystrybucję Linuxa Wybrać? Poznaj Linux Mint.

Joanna Wasiak , 09.05.2022 r.

Skąd wzięła się tak duża popularność systemu Linux Mint? Przede wszystkim – ze względu na czytelny interfejs i podobieństwo w obsłudze do Windowsa. Linux Mint jest idealnym wyborem dla osób, które do tej pory korzystały z Windowsa, właśnie ze względu na przejrzysty i intuicyjny GUI. Jakie zalety tego systemu opartego na Debianie mogą zachęcić użytkowników Windowsa do „skoku w bok”? Sprawdziliśmy! Zapoznajcie się z dzisiejszym artykułem.

  • Poznaj kilka faktów o systemie Linux Mint
  • Jakie są najpopularniejsze dystrubucje systemu Linux Mint i którą z nich wybrać?
  • Linux Mint Cinnamon kontra Linux Mate

Kilka faktów o Linux Mint

Linux Mint to dystrybucja systemu Linux z 2010 r., która jest oparta na Ubuntu i Debianie. Ta dystrybucja powstała z myślą o początkujących użytkownikach Linuxa, którzy wcześniej nie korzystali z tego systemu. Autorzy tej wersji zadbali o to, by Linux Mint rzeczywiście był bardziej intuicyjny i prosty w użytkowaniu, a przy tym zawierał bogate repozytorium oparte całkowicie na Debianie oraz wtyczki np. Adobe Flash Player czy Java.

Linux Mint umożliwia swoim użytkownikom łatwą instalację aplikacji dostosowanych specjalnie pod jego wymagania np. przeglądarkę internetową Chromium, która jest odpowiednikiem Windowsowej przeglądarki Google Chrome. Wraz z kolejnymi wersjami oprogramowanie i aplikacje są ulepszane i dostosowywane do najnowszych wymagań.

Dystrybucje Linuxa, które warto znać

Zanim zdecydujesz się na konkretną wersję systemu Linux, poznaj te, które warto wziąć pod uwagę jako osoba początkująca. Czym różnią się od siebie poszczególne dystrybucje Linuxa?

1. Wygląd, czyli GUI

Osoby, które do tej pory korzystały z Windowsa, są przyzwyczajone do tego, by na dole ekranu widniał pasek z menu START, a po lewej wyświetlał datę i godzinę. W niektórych dystrybucjach Linuxa (np. właśnie w wersji Linux Mint) można zachować podobny układ graficzny pulpitu. W innych będzie całkowicie zmieniony. Wybierz taki system, którego GUI spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że dużo łatwiej zaadaptujesz się do nowego środowiska.

2. Pakiety

Czym są i co zawierają pakiety Linuxa? Pakiety, czyli mini programy, które są instalowane wraz z całym systemem operacyjnym, odpowiadają za jego sprawne działanie. Porównując je do Windowsa, można powiedzieć, że pakietom Linuxowym odpowiadają Windowsowe pliki .exe, które uruchamiają poszczególne aplikacje np. przeglądarkę internetową. Podczas instalacji systemu Linux, pakiety są rozpakowywane i instalowane w odpowiednim miejscu na dysku.

Osoba, która korzysta z Linuxa na użytek domowy, może z niego korzystać bez udziału świadomości, jaki pakiet odpowiada za jakie aplikacje. Do najpopularniejszych Linuxowych programów należą piki *deb, czyli Debian (a także Ubuntu) oraz *rpm, czyli Fedora i OpenSuse, które są polecane do użytku dla programistów.

3. System operacyjny

Jak wspomnieliśmy powyżej, każda dystrybucja systemu Linux jest inna, ale warto je poznać, zanim wybierze się tę, która będzie najbardziej dostosowana do Twoich potrzeb. Jaki system operacyjny Linux będzie najlepszy dla początkujących użytkowników? Wyróżnia się trzy główne wersje, które możesz wypróbować w zależności od oczekiwań:

  • Szukasz stabilnego i sprawdzonego systemu do codziennego użytku? Wybierz Linux Mint. To najbardziej „Windowsowy” system Linux, który opanujesz z łatwością ze względu na przejrzysty i czytelny interfejs użytkownika. Po instalacji jest od razu gotowy do użytku, nie wymaga dodatkowych sterowników czy aplikacji. To stabilny i bezpieczny system, z dużą społecznością wokół niego, która stale go rozwija i dostosowuje do nowoczesnych technologii. Jest kompatybilny z wieloma urządzeniami i nie wymaga od użytkowników żadnej wiedzy technicznej o systemie, by można było z niego korzystać;
  • Jesteś gamerem albo game developerem? Wypróbuj Ubuntu! Choć twórcy Linux Mint zarzucają społeczności Ubuntu konserwatyzm, obecnie można znaleźć konfiguracje laptopów lub komputerów stacjonarnych, które mają wbudowany system Ubuntu. Społeczność Ubuntu bardzo stara się, by gry, które zostały wypuszczone na Windowsa np. Cyberpunk 2077, zostały również dostosowane dla graczy korzystających z Ubuntu. Podobnie jak w przypadku Linux Mint, ma już wbudowane aplikacje, przeglądarki i klientów poczty, które instalują się wraz z systemem;
  • Przesiadasz się z macOS na Linuxa? Wypróbuj Linuxową wersję systemu z jabłuszkiem, czyli ElementaryOS. Jego GUI jest mocno zbliżone wyglądem do pulpitu macOS. Nie jest darmowy, jak Linux Mint, ale nie ma konkretnej ceny, więc można zapłacić tyle, ile uważa się za słuszne. Twórcom tej wersji zależało na stworzenie minimalistycznego i spójnego designu, aby uzyskać większy komfort użytkowania niż w przypadku macOS. Ten system operacyjny zawiera także wbudowane AppCenter, w którym znajdziesz wiele aplikacji. Oprócz tego w system wbudowano już znane i cenione aplikacje, takie jak: Do-Not-Disturb czy Picture-in-Picture.

Linux Mint Cinnamon kontra Linux MATE

Czy popularny GUI Linux Mint będzie miał konkurenta? MATE to środowisko graficzne, które jest forkiem GNOME 2.32. Został stworzony przez społeczność ArchLinux, a obecnie jest dostępny dla wielu środowisk Linuxa. Prześledźmy więc, jak wypada porównanie obu GUI.

Linux Mint Cinnamon to flagowy GUI Linuxa, który użytkownicy cenią właśnie za podobieństwo do Windowsa XP/7. Rozwój Linux Cinnamon wykorzystał niektóre składniki GNO

Środowisko Linux MATE ma podobną historię, co Linux Mint Cinnamon. Jego celem było wsparcie i utrzymanie bazy kodu i GNOME 2. W tym przypadku interfejs użytkownika jest dokładnie taki, jak GNOME 2, w przypadku Linux Mint Cinnamon twórcy postawili na podobną, ale wyłamującą się estetykę. Tradycyjny design pupitu może być zarówno wadą, jak i zaletą. Co ciekawe, na urządzeniach korzystających z Linux MATE zużycie procesora jest niższe, niż na urządzeniach z wbudowanym Linux Mint.

Podsumowując – jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji pracować na innym systemie niż Windows, wybierz Linux Mint, który sprawi, że szybko zaadaptujesz się do pracy w nowym środowisku. JEżeli do tej pory korzystałeś z macOS, możesz śmiało zacząć swoją przygodę z Linuxem od ElementalOS. Co niektórzy chwalą sobie tę dystrybucję i uważają, że jest dużo bardziej efektywna, minimalistyczna i przyjemniejsza w obsłudze niż macOS. Gotowy na swoją pierwszą przygodę z systemem Linux?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej