Blog IT, Blog Marketing

Jak wykorzystać GitHuba w przeprowadzaniu rekrutacji programistów?

Jak wykorzystać GitHuba w przeprowadzaniu rekrutacji programistów?

KBM , 26.02.2019 r.

Rekrutacja programistów rządzi się swoimi prawami. Developerzy są zwykle biernymi kandydatami i nie poszukują aktywnie pracy. To sprawia, że szablonowe metody rekrutacji w ich przypadku nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wymaga to poszukiwania niestandardowych kanałów, a jednym z nich jest GitHub. Jak wykorzystać tę popularne repozytorium w rekrutacji IT?

GitHub – kopalnia talentów

Choć GitHub nie jest narzędziem typowo HR-owym, przed każdym rekruterem IT otwiera ogromne możliwości. Dlaczego? Otóż profile użytkowników to prawdziwa kopalnia wiedzy. Można w nich znaleźć informacje na temat miejsca zamieszkania programistów, języków programowania i frameworków, w jakich się specjalizują, zainteresowań, a także ich dane kontaktowe.

Wielu programistów zamieszcza w nim również odnośniki do swoich stron internetowych i prowadzonych przez siebie blogów. Przede wszystkim jednak rekruter ma dostęp do repozytorium kodu użytkownika. W ten sposób umiejętności techniczne kandydata ma podane na tacy. Dodatkową pomocą w weryfikacji jest reputacja danej osoby. Im wyższa, tym większym uznaniem specjalista cieszy się wśród społeczności.

Zobacz też: GitHub znosi ograniczenia dla darmowych prywatnych repozytoriów

UX/UI Designer 11300 - 16600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Fullastack (Java) Developer 8000 - 15000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Konsultant SAP BASIS

Warszawa
Aplikuj

Jak szukać kandydatów?

Nieocenioną pomocą w rekrutacji jest wbudowana zaawansowana wyszukiwarka, która umożliwia precyzyjne określenie kryteriów wyszukiwania programisty. Wystarczy wybrać umiejętności wymagane na danym stanowisku, lokalizację, poziom reputacji i liczbę udostępnionych repozytoriów, aby rekruter otrzymał listę potencjalnych kandydatów.

github1

Oczywiście wybór wszystkich pól nie jest wymagany. Zakres poszukiwań można poszerzyć, jeśli np. w grę wchodzi praca zdalna. Istnieje również możliwość wyszukania konkretnej osoby, jeśli rekruter zna jej imię i nazwisko. Warto również pamiętać, że brak gwiazdek przy projekcie nie zawsze musi oznaczać, że umiejętności programisty pozostawiają wiele do życzenia. Może to świadczyć jedynie o tym, że dane repozytorium nie jest popularne wśród społeczności GitHub. Po prześledzeniu profili użytkowników i ocenie ich biegłości na podstawie udostępnionych projektów, pozostaje tylko skontaktować się wybranymi kandydatami.

Chcąc dotrzeć do kandydatów na stanowiska IT, najlepiej być tam gdzie oni. GitHub to miejsce niezwykle popularne wśród programistów. Dla specjalisty HR z kolei stanowi nieocenione źródło informacji, które znacznie lepiej niż profil na LinkedIn pozwala ocenić, czy dana osoba spełnia wymagania na określonym stanowisku.

Software Engineer .Net 23000 - 27000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Solution Engineer - Data Center Technologies

Ulm
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej