Blog IT, Blog Marketing

Pomodoro – sprawdzona technika ułatwi koncentracją i zaoszczędzi czas

Pomodoro – sprawdzona technika ułatwi koncentracją i zaoszczędzi czas

KBM , 18.02.2019 r.

Jedną z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na zachowanie koncentracji i dotrzymywanie terminów jest Pomodoro. Polecić można ją z całą pewnością każdemu programiście. Na czym polega na metoda i jak może pomóc w zarządzaniu czasem?

Praca w rytmie „pomidorów”

Metoda Pomodoro opracowana pod koniec lat 80. XX wieku przez Francesco Cirillo, wzięła swoją nazwę od minutnika w kształcie pomidora. Trzeba przyznać, że mało który rekwizyt jest bardziej przydatny w zmaganiach z brakiem produktywności. Technika polega na wykonywaniu zadań w 25-minutowych blokach. Powinien to być czas maksymalnego skupienia – bez rzucania okiem na smartfon, czy sprawdzania poczty. Pomocne może być ustawienie czasomierza lub stopera w telefonie tak, aby zadzwonił za 25 minut.

Kolejne cykle są przeplatane 5-minutowymi przerwami, podczas których najlepiej całkiem oderwać się od pracy. To dobry moment, aby wykonać np. kilka poprawiających krążenie ćwiczeń lub po prostu zerknąć na Facebooka czy odpisać na wiadomość. Po czterech „pomidorach” następuje dłuższy, 15-30 minutowy odpoczynek. Cały schemat powinien być powtórzony aż do osiągnięcia założonego efektu, czyli zrealizowania zaplanowanych na dany dzień zadań.

Klucz do efektywności

Tym, co stoi za skutecznością techniki Pomodoro, są częste przerwy. Łatwiej wygrać walkę z rozpraszaczami, które zwykle są największym wrogiem produktywności. Zaplanowany z żołnierską precyzją czas na regenerację pozwala z kolei zachować świeżość umysłu i poprawia zdolność do koncentracji. Już po kilku dniach wytrwałej i świadomej pracy w rytmie „pomidorów” łatwiej osiągnąć stan optymalny rytm, który jest największym sprzymierzeńcem tworzenia dobrej jakości kodu.

Dodatkowym atutem tej metody jest to, że można ją stosować „od zaraz” i w każdym miejscu. Nie wymaga poznawania skomplikowanych metodologii czy ściągania płatnych aplikacji (choć istnieją narzędzia pomagające odmierzać kolejne bloki robocze). Nie ma również przeszkód, aby w zależności od rodzaju wykonywanych zadań, dostosować ją do swoich potrzeb i na przykład pracować w cyklach 40-minutowych, którym towarzyszą 10-minutowe przerwy.

Jak stosować Pomodoro?

Ułatwieniem przygotowanie listy zadań na każdy dzień i określenie priorytetów. Dobrze, aby zadania były możliwe do zrealizowania w trakcie jednego „pomidora”. Większe projekty można podzielić na mniejsze części. Aby łatwiej oprzeć się pokusie ulegania rozpraszaczom podczas wykonywania obowiązków, warto wyciszyć powiadomienia i zamknąć zbędne okna w przeglądarce.

Jak poradzić sobie z przerywaniem toku pracy przez inne osoby? Oczywiście, czasem oderwanie się od zadania będzie konieczne. W zdecydowanej większości wypadków wystarczy jednak powiedzieć „Czy możemy porozmawiać o tym za za kilka minut? Robię właśnie coś ważnego”. Elementem, którego nie warto pomijać, jest skreślanie kolejnych punków na liście zadań. Ta z pozoru błaha czynność pozwala budować wewnętrzną motywację i dawać poczucie, że założone cele zostały osiągnięte.

Pomodoro to metoda, którą powinien wypróbować każdy developer. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku freelancerów, którzy pracują z domu i trudno im się zdyscyplinować. Na efekty z całą pewnością nie będzie trzeba długo czekać!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej