Blog IT, Blog Marketing

Hangover – twórcy Wine’a chcą uruchamiać programy z Windowsa na ARM

Hangover – twórcy Wine’a chcą uruchamiać programy z Windowsa na ARM

Maciej Olanicki , 18.02.2019 r.

Powszednieje opinia, że procesory x86 nie będą nam miały w przyszłości do zaoferowania znacznie więcej niż dziś. Trwają poszukiwania alternatywy, a naturalnym następcą są w tej chwili procesory o architekturze ARM. Mają one wiele obiecujących walorów, ale także stanowią wyzwanie. Trzeba bowiem przygotować sposoby na uruchamianie na ARM-ach oprogramowania pisanego na x86.

Twórcy Wine’a pracują nad uruchamianiem x86 na procesorach ARM

To zagadnienie jest znacznie ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Potrzeba szerszej adaptacji procesorów ARM w elektronice użytkowej jest wręcz paląca. Przez lata odsuwaliśmy od siebie myśl o śmierci Prawa Moore’a, dziś – trochę z ręką w nocniku – jesteśmy zmuszeni przyjmować do wiadomości zapewnienia Intela na temat „optymalizacji energetycznej” kolejnych generacji x86. ARM-y natomiast prą do przodu, czego znamienitym przykładem był opisywany na łamach naszego bloga 24-rdzeniowy ARM-owy procesor serwerowy montowany na Banana Pi.

Przed woltą w stronę ARM musimy sobie jednak zapewnić możliwie miękkie lądowanie – większość użytkowników nie będzie sobie mogła pozwolić, by z dnia na dzień rozstać się z oprogramowaniem kompilowanym na x86. Jak znalazł będzie tutaj ogłoszone właśnie przedsięwzięcie realizowane przez deweloperów związanych dotąd z Wine. Dostępna jest już pierwsza wersja alpha rozwijanego przez André Hentschela oraz Stefana Dösingera programu Hangover. Ma on pozwolić na uruchamianie windowsowego oprogramowania x86/x86_64 na procesorach ARM.

Hangover, czyli choroba dnia następnego

Z Hangovera będzie można korzystać oczywiście na Linuksie, także Androidzie, a nawet na Windowsie 10 w wersji kierowanej na urządzenia Always Connected, czyli hybrydy z ARM-ami i slotem na kartę SIM. Program wykorzystuje kod Wine’a, ale także korzysta z komponentów emulatora QEMU. Na razie całe przedsięwzięcie jest na bardzo wczesnym stadium rozwoju – obsługiwanych jest zaledwie kilka windowsowych (Win32) programów, po których nie należy oczekiwać, że będą działać szybko i sprawnie. Hangover docelowo może także być krokiem w stronę uruchamiania windowsowych gier na urządzeniach z Androidem.

win32naarm

Koncepcja twórców Wine’a oczywiście nie jest całkowicie nowa – swój sposób na uruchamianie Win32 ma także Microsoft. Wariant Windowsa na rzeczonych urządzeniach Always Connected także wykorzystuje emulację x86. Wykorzystano tam swoje rodzaju koncepcję mieszaną – emulowany system działa na bazie jądra i usług systemowych gospodarza oraz uruchamianego na nim emulatora. Emulowane będą już wszystkie biblioteki DLL (x86) oraz same aplikacje. Nie ma tu zatem mowy o żadnej wirtualizacji czy obsłudze oprogramowania 64-bitowego, można natomiast spodziewać się wąskiego gardła.

Zmarnowane szanse Microsoftu

Czy propozycja programistów związanych z Winem będzie lepsza? Jest oczywiście zdecydowanie zbyt wcześnie, by to orzec. Cieszy jednak, że dostrzegli oni zbliżający się nieuchronnie ARM-owy boom. Dla wielu rozwijane pod patronatem Microsoftu urządzenia Always Connected okazały się niewypałem. Może jednak nie tyle była to porażka, lecz false start. Kolejne próby spopularyzowania komputerów osobistych z procesorami ARM mogą w rezultacie zostać przeprowadzone już bez udziału Windowsa.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej