Blog IT, Blog Marketing

Samsung S24 Ultra przetłumaczy Twoją rozmowę telefoniczną na inny język

Samsung S24 Ultra przetłumaczy Twoją rozmowę telefoniczną na inny język

Aleksandra Golenia , 04.03.2024 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega nowa funkcja AI Live Translate Call w Samsungu S24 Ultra
  • Na jakie języki S24 Ultra tłumaczy rozmowy
  • Kto najbardziej doceni funkcję tłumaczenia na żywo
  • Czy Samsung S24 Ultra ma szansę zastąpić tłumacza symultanicznego

AI Live Translate Call, czyli tłumaczenie na żywo w Samsung S24 Ultra

Kilkanaście lat temu to było niemożliwe, nikt nawet o tym nie marzył i nie myślał, że coś takiego jest w ogóle możliwe. Telefon miał służyć przede wszystkim do komunikacji zdalnej, za jego pośrednictwem wykonywało się i odbierało połączenia, a także wysyłało wiadomości tekstowe. A więc chodziło o komunikację i współczesne smartfony również są na nią ukierunkowane, oczywiście maja też szereg innych funkcji.

Samsung tę komunikację wyniósł właśnie na zdecydowanie wyższy poziom. Postanowił wzbogacić model S24 Ultra o funkcję tłumacza symultanicznego, czyli aplikację, która na żywo tłumaczy rozmowy, jak i wiadomości tekstowe. Oznacza to, że mówimy w swoim języku ojczystym, a nasz rozmówca w swoim, czyli dla nas w języku obcym, ale rozmowa jest na bieżąco tłumaczona na wskazany język. Nie musimy więc znać języka hiszpańskiego, żeby „rozmawiać” po hiszpańsku.

AI Live Translate Call to absolutna nowość na rynku, którą mają docenić użytkownicy smartfonów. Ma też uczynić Samsung S24 Ultra rewolucjonistą i prekursorem tego typu rozwiązań. Czy w jego ślady pójdą inni? Zapewne tak, a co więcej, będą starali się usprawnić tę funkcję. Możemy więc uznać, że mamy do czynienia z początkiem tłumaczenia na żywo za pośrednictwem smartfonów. Tylko czekać, aż stanie się to standardową funkcją w telefonach.

Wciąż pojawiają się jednak obawy, czy naprawdę nie ma żadnych granic w korzystaniu z AI Live Translate Call. Pierwsza dotyczy samego modelu telefonu naszego rozmówcy. Niektórzy zastanawiali się, czy po drugiej stronie również będzie musiał być użytkownik S24 Ultra lub chociaż urządzenia firmy Samsung. To już zostało jednak wyjaśnione. Nie, niezależnie od modelu, nasza rozmowa zostanie przetłumaczona. Świetnie! Druga obawa to lista języków, które obsługuje aplikacja. Niestety, AI Live Translate Call nie tłumaczy rozmów na wszystkie języki. Początkowo podejrzewano, że aplikacja będzie obsługiwała jedynie języki angielski i hiszpański. Z początkiem roku 2024 dowiedzieliśmy się na ten temat jednak znacznie więcej.

Język polski w czołówce. Samsung docenił nasz kraj

Samsung odsłonił karty podczas prezentacji Unpacked 2024. Wtedy to dowiedzieliśmy się więcej o najnowszym Samsungu. Wszyscy oczywiście najbardziej byli zainteresowani funkcją tłumaczenia na żywo i to na tę opcję były skierowane wszystkie pary oczu. Samsung nie zawiódł i ujawnił szczegóły. Okazało się, że lista obsługiwanych języków jest znacznie dłuższa, niż przypuszczano. Producent, jak sam podkreśla, postawił na najpopularniejsze języki świata. I uwaga, na początek tłumaczenie na żywo działać będzie w 13 językach, wśród których znalazł się język polski. To ogromne uznanie dla naszego kraju, który został zaliczony do czołówki najbardziej znaczących języków na świecie. Koreańczycy widzą w nas coś więcej niż tylko państwo Europy Środkowej, zaliczając nas pod względem gospodarczym i rozwojowym do krajów Europy Zachodniej. Oznacza to jedno – osoba, która nie mówi w języku polskim, będzie mogła nas zrozumieć. Jej wypowiedź w obcym dla nas języku zostanie przetłumaczona na język polski.

A co z pozostałymi 12 językami? Są to: chiński, angielski, francuski, niemiecki, indyjski, włoski, japoński, koreański, portugalski, tajlandzki, hiszpański i wietnamski. To całkiem zacne grono, w którym znalazł się też język polski. Mamy więc ten zaszczyt, że będziemy mogli jako jedni z pierwszych skorzystać z funkcji tłumacza na żywo. Czy to przekona konsumentów do zakupu najnowszego modelu Samsunga? Być może, szczególnie że nigdy wcześniej nikt takiej możliwości nie miał. Samsung, dziękujemy!

Osobisty tłumacz symultaniczny w biznesie i życiu codziennym

Warto się więc zastanowić, komu i w jakim celu przyda się AI Live Translate Call. Można by uznać, że wszystkim i tak w rzeczywistości jest, ponieważ aplikacja jest dostępna dla każdego. Są jednak pewne grupy użytkowników, których ta funkcjonalność szczególnie przekonuje.

Tłumacz symultaniczny w Samsungu usprawnia komunikację między ludźmi posługującymi się różnymi językami. Nie jest nowością zjawisko bariery językowej. Wielu ludzi odczuwa lęk przed rozmową w innym języku niż ich język ojczysty, nawet jeśli zna go całkiem dobrze. Ma to związek z pewnego rodzaju perfekcjonizmem. Wydaje nam się, że nasz rozmówca oczekuje od nas, że będziemy mówić płynnie z jego języku i w dodatku z odpowiednim akcentem. A tak wcale nie jest. Zastanówmy się, czy tego samego oczekujemy od obcokrajowców, którzy mówią do nas w języku polskim. Chodzi tylko o zrozumienie a nie poprawność gramatyczną wypowiedzi. No właśnie, ale dla niektórych jest to bariera nie do przeskoczenia. AI Live Translate Call może bardzo pomóc w takiej sytuacji. Tłumaczenie rozmów przydaje się w komunikacji codziennej, kiedy znajdujemy się w innym kraju lub potrzebujemy porozmawiać z osobą mówiącą w innym języku. Nie musimy rezygnować z wyjazdów zagranicznych tylko dlatego, że mamy barierę językową. Co więcej, tłumacz w S24 Ultra może pomóc przełamać tę barierę. Jeśli nabierzemy pewności siebie, łatwiej będzie nam przekonać samych siebie, że potrafimy i możemy pokonać swoje pewne ograniczenia.

Poza tym Samsung S24 Ultra może okazać się bardzo dobrym wyborem jako telefon służbowy. W międzynarodowych firmach mamy często do czynienia z ludźmi z całego świata, którzy nie posługują się jednym językiem. Tłumacz na żywo ułatwia taką komunikację biznesową i usprawnia współpracę.

Zatem tłumacz może się przydać zarówno w codziennej komunikacji np. w podróży, jak też w pracy podczas rozmów biznesowych. Pomaga w przełamywaniu barier, które dla niektórych dotychczas były nie do przeskoczenia. To kolejny przykład wykorzystania sztucznej inteligencji, który udowadnia, że jest ogromnym wsparciem, a nie zagrożeniem, jeśli oczywiście odpowiednio podejdzie się do tematu.

Czy Samsung S24 Ultra może zastąpić prawdziwego tłumacza?

To nieuniknione pytanie, które wielokrotnie pojawia się przy temacie nowego Samsunga S24 Ultra. Czy jest bezpodstawne? Niekoniecznie. Sztuczna inteligencja już udowodniła, że potrafi „tłumaczyć”. Jednocześnie jednak czas pokazał, że nie radzi sobie aż tak dobrze bez wsparcia człowieka.

Sztuczna inteligencja jest na dużą skalę wykorzystywana przy tłumaczeniach. Jednak tłumaczenia bazujące w całości na AI są często pozbawione niuansów i brakuje im kontekstu. Chodzi o to, że takie tłumaczenie jest bazą, która wymaga szlifów specjalistów. Sztuczna inteligencja usprawnia więc tłumaczenia, ale nie jest w stanie w pełni zastąpić profesjonalnego tłumacza.

Nie ma się więc co obawiać, Samsung S24 Ultra nie wygryzie tłumaczy symultanicznych z branży. To taka doraźna, codzienna pomoc, kiedy chcemy swobodnie komunikować się z innymi w obcym nam języku. Dobrze jest mieć takie wsparcie w kieszeni. Nie należy jednak pokładać w nim nadziei, że przetłumaczy wypowiedź prezydenta podczas wystąpienia, od tego są profesjonaliści, którzy swoją bogatą wiedzę zdobywali latami.

Wniosek? Sztuczna inteligencja nie pozbawi pracy tłumaczy symultanicznych, przynajmniej na razie. Jest jeszcze na tyle niedoskonała, że nie można przypisywać jej roli eksperta. Jako wsparcie sprawdza się idealnie i tak trzeba ją też traktować. Usprawnia i przyspiesza tłumaczenia, ułatwiając tym samym pracę człowiekowi. Jeśli chodzi o AI Live Translate Call to na pewno ogromna rewolucja, kolejny przykład tego, że zaawansowana technologia przełamuje coraz więcej barier, ingerując w naszą codzienność, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Samsung S24 Ultra jest już w sprzedaży i trzeba za niego zapłacić minimum 6500 zł. Czy to dużo? To zależy, jak postrzegamy smartfony i czym dla nas są. Z pewnością ten model jest naszpikowany sztuczną inteligencją, więc ma prawo się cenić. Potrafi więcej niż konkurencja, bo na chwilę obecną żaden inny smartfon nie tłumaczy jeszcze rozmów na żywo.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej