Blog IT, Blog Marketing

Ubuntu Core 18 dostępne: system skrojony na miarę jednopłytkowców i IoT

Ubuntu Core 18 dostępne: system skrojony na miarę jednopłytkowców i IoT

TeamQuest 22.01.2019 r.

Ubuntu to trzeci najpopularniejszy system operacyjny na świecie oraz najpopularniejsza dystrybucja Linuksa. Świetnie sprawdza się zarówno w zastosowaniach deweloperskich, jak i na skalowanej chmurze obliczeniowej. Ale istniej także Ubuntu Core – system skrojony na miarę urządzeń Internetu Rzeczy, komputerów jednopłytkowych czy systemów wbudowanych. Właśnie ukazała się jego nowa wersja.

Ubuntu Core 18

Priorytetem w rozwoju Ubuntu Core nie jest dostarczanie ogromu nowych funkcji z wydania na wydanie lecz bezpieczeństwo – nietrudno się domyślić, że atak na urządzenia montowane na przykład w fabrykach czy oczyszczalniach ścieków miałby znacznie poważniejsze skutki niż przejęcie kontroli nad laptopem przeciętnego Kowalskiego. System bazuje na kolejnych wydania LTS Ubuntu i to z nich czerpie lwią cześć swoich nowości. Ubuntu Core 18 bazuje zatem na odpowiednio uszczelnionym Ubuntu 18.04.

Najważniejszym wyróżnikiem Ubuntu Core 18 w stosunku do samego Ubuntu oraz innych dystrybucji tego typu jest wykorzystywanie wyłącznie paczek snap. Aby możliwie jak najbardziej zminimalizować powierzchnię, na której dokonać można ataku Canonical postawił w całości na ekosystem Snapcraft, nie ma tu nawet apt-get. Takie założenia przyświecają całemu rozwojowi tego systemu operacyjnego. W przypadku Ubuntu Core i oprogramowania rozwijanego na potrzeby Internetu Rzeczy mniej znaczy lepiej. Nie oznacza jednak, że jeśli chodzi o pakiety, to w Ubuntu Core nie ma w czym wybierać – zainstalować można już ponad 4,6 tys. snapów. System można zainstalować zarówno na urządzeniach z procesorami ARM, jak i x86.


Ubuntu Core do wersji 18 można było aktualizować już pod koniec zeszłego roku, ale z oficjalną premierą mamy do czynienia dopiero teraz. W ciągu ostatnich trzech lat Canonical pracował między innymi nad certyfikacją – partnerem był tutaj między innymi Dell. John Dauskurdas, wiceszef Della ds. IoT i systemów wbudowanych, stwierdził nawet, że zainteresowanie produkcją systemów niewielkich skomunikowanych urządzeń i przeznaczonego na nie oprogramowania jest dziś ogromne. Firmy, które zdecydują się na wdrożenie Ubuntu Core 18 mogą liczyć na 10-letnie komercyjne wsparcie.

Obrazy instalacyjne Ubuntu Core przeznaczone na Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, urządzenia z SoC-ami Qualcomma lub płytki Intela w architekturze x86 znaleźć można na oficjalnej stronie systemu wraz z dokumentacją.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej