Możliwości komputerów jednopłytkowych i mnogość ich zastosowań potrafi przyprawić o zawroty głowy. Prym wiedzie oczywiście najpopularniejsze Raspberry Pi. W Chinach powstaje jednak wiele interesujących zamienników, zaś szczególną uwagę warto zwrócić na Orange Pi. Właśnie ukazała się nowa wersja błękitnego jednopłytkowca – największą niespodzianką ze strony producenta jest dostępność magistrali mini-PCIe.
Orange Pi – lepszy niż Raspberry Pi?
Założenia, jakie przyświecały podczas prac nad Orange Pi można podsumować jako „więcej tego samego”. Podobnie jak oryginalna Malina jest to komputer jednopłytkowy z procesorem w architekturze ARM z zestawem niezbędnych interfejsów oraz pamięcią masową eMMC. Pomiędzy Orange Pi i Raspberry Pi są także spore różnice – wszędzie tam, gdzie pod względem specyfikacji Malina zaczyna być zachowawcza, Pomarańcza prze naprzód, między innymi podwajając ilość RAM-u lub oferując nawet czterokrotnie więcej.
Orange Pi nie jest jedyną ciekawą propozycją, dzięki której z powodzeniem zastąpić można klasyczne Raspberry w dużej części zastosowań. Uwagę zwraca także Banana Pi. O Banana Pi pisaliśmy w ostatnim czasie w kontekście 24-rdzeniowego serwera zbudowanego właśnie na bazie nieznanej dotąd wariacji tego jednopłytkowca. Nie mamy tu już do czynienia z urządzeniami wyłącznie dla hobbystów i robotyków – niewielkie komputery z ARM-owymi procesorami zmierzają na serwery i zwiastują śmierć architekturze x86.
Orange Pi 3 – specyfikacja i nowości
Kolejną cegiełkę dokłada wydane właśnie Orange Pi 3 – najwydajniejszy dotąd komputer Shenzhen Xunlong, wykorzystujący 64-bitowy, czterordzeniowy (Cortex-A53) procesor Allwinner H6 taktowany z częstotliwością 1,8 GHz. Zastosowany układ graficzny to Mali T720. Na pokładzie może znaleźć się 1 lub 2 GB RAM-u LPDDR3, przy czym różnica w cenie wynosi zaledwie niecałe 20 złotych. W kwestii dostępu do Internetu Orange oferuje standardowe gniazdo RJ45 oraz antenę Wi-Fi w zestawie.
Poza wspomnianym RJ45 na płytce zamontowano także 4 gniazda USB 3.0, jedno USB 2.0, microUSB służące zasilaniu komputera, HDMI 2.0, gniazdo jack i 26-pinowe GPIO. W kwestii łączności bezprzewodowej nie zabrakło obsługi Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 802.11ac. Najważniejszą nowość zostawiliśmy na koniec – najnowsza odsłona Orange Pi posiada gniazdo mini-PCIe! Niestety, testujący zgłaszają, że na razie nie działa ono do końca prawidłowo, pozostaje zatem czekać na nowe sterowniki.
Najnowsza płytka Orange Pi dostępna jest już w sklepie AliExpress – najtańsza wersja z 1 GB RAM-u kosztuje 114 złotych. Za najbardziej rozbudowany wariant z 2 GB RAM-u oraz 8-gigabajtową kartą pamięci w zestawie przyjdzie zapłacić 152,92 zł.