Blog IT, Blog Marketing

Uzależnienie od smartfona. Czas na cyfrowy detoks!

Uzależnienie od smartfona. Czas na cyfrowy detoks!

KBM , 22.01.2019 r.

Od samego rana, poprzez drogę do pracy, w biurze oraz w łóżku przed zaśnięciem – dla większości osób smartfon stał się niezastąpionym kompanem, z którym ciężko się rozstać na dłużej niż na godzinę lub dwie. Oprócz niewątpliwych korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie smartfona, nadmierne korzystanie z tego urządzenia może niepostrzeżenie przerodzić się w uzależnienie. Według badania przeprowadzonego przez CareerBuilder 19% pracodawców uważa, że pracownicy są tak naprawdę produktywni nie więcej niż 5 godzin dziennie. Co jest tego przyczyną? Głównie korzystanie ze telefonów! Jakie nawyki warto sobie wyrobić, aby uwolnić się od przymusu ciągłego sprawdzania powiadomień?

Zbierz twarde dane

Chcąc uwolnić się od jakiegokolwiek uzależnienia przede wszystkim trzeba mieć świadomość problemu. Dlatego warto sięgnąć po aplikacje, takie jak BreakFree, Menthal czy Hold, które dostarczą nam wiedzy, ile czasu przeznaczamy na korzystanie z telefonu. Dodatkową pomocą w walce z nałogiem są elementy grywalizacji (przyznawanie punktów, odznaczeń czy nagród), jakich dostarczają te narzędzia. Dla wielu osób odkrycie, co naprawdę „pożera” czas, może być prawdziwym zaskoczeniem.

Wyłącz notyfikacje

Dźwięk powiadomień rozprasza i powoduje, że od razu odpisujemy na post czy smsa. Tymczasem warto pamiętać, że odpowiadając niezwłocznie na każdą wiadomość uczymy nadawcę, że jesteśmy non stop dostępni. Dlatego, aby uwolnić się od nawyku automatycznego sięgania po telefon po każdej wibracji czy dzwonku, dobrze jest wyciszyć notyfikacje przynajmniej dla części aplikacji.

Tester Automatyzujący

Warszawa
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Staż w dziale Sprzedaży B2B (2 miejsca)

Warszawa
Aplikuj

Rób przerwy

Rób przerwy w pracy

Nasz umysł nie jest stworzony do pracy bez końca. Aby dobrze funkcjonował, niezbędny jest czas na regenerację. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wpatrywanie się w smartfona lub przeglądanie Internetu nie służy odpoczynkowi. Autentycznemu relaksowi sprzyja spacer, poświęcenie kilku minut na uważną medytację, rozmowę z kimś lub ćwiczenia fizyczne. Oczywiście najlepiej, aby w tym czasie telefon był poza zasięgiem ręki.

Wprowadź czas offline

Każdego dnia warto ustalić godziny, w których nie będziemy korzystać ze smartfona. Na początek niech to będzie 30 minut, później czas ten można stopniowo wydłużać. Dobrym sposobem na ograniczenie kontaktu z telefonem jest również określenie konkretnych godzin, o których będziemy odpowiadać na wiadomości (np. 10, 14, 18) lub ustalenie, ile razy w ciągu godziny będziemy sięgać po smartfona, aby coś sprawdzić.

Test Development Engineer (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

Frontend Developer (React) 14400 - 21500 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Wyrzuć telefon z sypialni

Sypialnia

Dla wielu osób sprawdzanie zawartości telefonu przed snem jest codziennym rytuałem. Tymczasem, żeby zasnąć i dobrze spać, mózg musi wyprodukować odpowiednią ilość melatoniny. Niebieskie światło emitowane z ekranów urządzeń elektronicznych nie tylko hamuje ten proces, ale powoduje również wydzielanie kortyzolu, który skłania umysł do większej uważności. Efekt? Śpimy krócej i mniej spokojnie a w rezultacie jesteśmy mniej wypoczęci.

Nadmierne korzystanie ze smartfona nie tylko osłabia nasze możliwości intelektualne, ale również wpływa na samopoczucie i zdrowie. Cierpią na tym zarówno nasze relacje z ludźmi jak i efektywność w pracy. Warto o tym pamiętać i podjąć działania, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy rozładowana bateria w telefonie stanie się powodem do ataku paniki.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej