Blog IT, Blog Marketing

Komputer jednopłytkowy jako serwer? 24-rdzeniowe Banana Pi robi wrażenie

Komputer jednopłytkowy jako serwer? 24-rdzeniowe Banana Pi robi wrażenie

Maciej Olanicki , 27.12.2018 r.

Komputery jednoołytkowe pobiły serca ogromnej grupy użytkowników przede wszystkim za sprawą uniwersalności, niskiej ceny oraz ogromnych możliwości, jakie oddawane są w ręce użytkownika. Prym od lat wiedzie Raspberry Pi, nie oznacza to jednak że konkurencja śpi. Wręcz przeciwnie, opracowywanie są coraz ciekawsze płytki oferujące coraz więcej pod względem wydajności.

ARM-owe monstrum Banana Pi

Raspberry Pi nie sposób się nie zakochać – niezależnie od tego, czy jednopłytkowiec będzie wykorzystywany jako przystawka telewizyjna, sprzętowy portfel na kryptowaluty czy po prostu przenośny desktop, można być pewnym, że odnajdzie się w tych zastosowaniach bez zarzutu. Sukces brytyjskiego przedsięwzięcia szybko spostrzegli Chińczycy i rozpoczęli produkcję co najmniej kilku konkurencyjnych komputerów – np. Orange Pi czy Banana Pi. W obu przypadkach mamy do czynienia z potężniejszymi procesorami i większą ilością RAM-u.


Zastosowanie dwurdzeniowego procesora czy 3 GB RAM-u to jedno, ale poważne zastosowania biznesowe to drugie? Niekoniecznie. Na YouTube pojawił się film, który prezentuje dość nietypowy serwer w akcji. Materiał można obejrzeć powyżej Jak widać, mamy do czynienia z procesorem ARM wykorzystującym 24 rdzenie Cortex-A53 – niewykluczone, że zaprezentowany układ to SocioNext SC2A11, który montowano w komputerze Linaro Developer Box. Do płytki Banana podłączono aż 32 GB RAM-u, zainstalowany system to Ubuntu ze środowiskiem MATE.

Na filmie widać ponadto, że budowa jądra Linux całkowicie zagospodarowuje zasoby. Według dotychczasowych spekulacji, możemy mieć do czynienia z nową serwerową propozycją od Banana Pi lub stacją roboczą kierowaną do programistów. Według jednego z komentarzy (autorka podaje się za pracowniczkę Banana Pi), komputer na filmie ma już teraz oferować obsługę pamięci NVM, a nawet pozwalać na uruchamianie TensorFlow w Dockerze.

Początek końca x86?

Czyżby po wielkim sukcesie jednopłytkowców ich producenci zaczęli myśleć o ekspansji w stronę poważniejszych zastosowań, łącznie z uczeniem maszynowym? Po swojej stronie mają przede wszystkim prężnie rozwijającą się architekturę ARM – czy to właśnie na takich procesorach będziemy wkrótce programować, a nawet budować serwery, zaś x86 odejdzie w zapomnienie? Czas pokaże, jak na razie czekamy na oficjalnie potwierdzenie prac nad nowym urządzeniem przez Banana Pi.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej