Blog IT, Blog Marketing

Google uruchamia nową usługę dla deweloperów – profesjonalne tłumaczenie aplikacji

Google uruchamia nową usługę dla deweloperów – profesjonalne tłumaczenie aplikacji

Maciej Olanicki , 17.01.2019 r.

Google przygotowało nową usługę, dzięki której twórcy aplikacji na Androida będą mogli zwiększać popularność swoich aplikacji. Nie chodzi wcale o nowy sposób prezentowania ich funkcji czy nachalne reklamy – odtąd z poziomu konsoli Google Play można zlecać tłumaczenia aplikacji.

Tłumaczenia w Google Play

Google Play App Translation Service to nowe płatne narzędzie w konsoli Google Play, które pozwala zlecić profesjonalne tłumaczenie. Co ciekawe, nie jest to wcale tłumaczenie maszynowe realizowane przez algorytmy Google Tłumacza. W konsoli można zlecić profesjonalne tłumaczenie prawdziwym ludzkim tłumaczom, którzy postarają się o jak najwyższy poziom przekładu. Trzeba przyznać, że jak na Google to dość nietypowe, ale także rozsądne podejście.

a-tlumaczenia Nowa usługa dostępna jest z poziomu konsoli Google Play.

Oczywiście możemy zastanawiać się, na ile w anglocentrycznym świecie zachodnim wydawanie aplikacji w jakimkolwiek innym języku niż angielski ma sens. Przykład idzie z góry – najwięksi gracze, jak Facebook, Google czy Microsoft walczą między sobą o „kolejny miliard”. Zainteresować nowymi usługami i aplikacjami można dziś także użytkownika np. z Indii, Ameryki Południowej czy Afryki, gdzie bariera językowa może być czynnikiem, który zadecyduje o popularności jakiegoś programu lub jej braku.

W ostatnim czasie informowaliśmy o raporcie złożonym przez Tima Berbersa-Lee, według którego już połowa ludzkości ma lepszy lub gorszy dostęp do Internetu. Rzecz w tym, że do tej drugiej połowy dotrzeć będzie znacznie trudniej. Niezależnie od tego, jak abstrakcyjne może nam się to wydawać w środku Europy, ważnym czynnikiem będzie tutaj lokalizacja oprogramowania. Dostrzega to Google i Facebook, teraz czas na mniejszych graczy.

a-tlumaczenia1 Profesjonalne tłumaczenie aplikacji można zlecić w 4 krokach.

Google Play App Translation Service – jak działa?

Google wyszło z założenia, że deweloperzy nie mają dostępu do kompletnej oferty profesjonalnych i niedrogich tłumaczeń i postanowiło to zmienić. Trudno się z tym nie zgodzić – o ile polski deweloper zapewne nie będzie miał większych problemów z ekspansją na rynek niemiecki, tak podbicie Dalekiego Wschodu aplikacją przetłumaczoną na hindi czy mandaryński może być większym wyzwaniem. Nie docierając do użytkowników tych języków, nie dociera się do 2,6 mld potencjalnych użytkowników.

Aby zlecić tłumaczenie aplikacji, należy w konsoli Google Play wybrać pozycję Translation Service z menu bocznego. Następnie konieczne jest sprecyzowanie języka oraz określenie tej treści w aplikacji, która ma zostać przetłumaczona. Przekład za pośrednictwem Translation Service kosztuje 7 centów amerykańskich za słowo, niezależnie od tego, na jaki język ma zostać przetłumaczona aplikacja. Najmniejsze zlecenia będą realizowane w ciągu dwóch dni, pozostałe maksymalnie w ciągu ośmiu dni.

Więcej na temat nowej usługi Google można przeczytać na łamach bloga deweloperskiego Androida.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej