Blog IT, Blog Marketing

Golang. Język chmury

Golang. Język chmury

Joanna Wasiak , 14.09.2022 r.

Go, czyli Golang jest coraz bardziej popularny, zwłaszcza w środowisku związanym z BigData. Język programowania Go został zaprojektowany dla mikroserwisów i serwerów wielordzeniowych. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że można go bez problemu skompilować na różne systemy oraz lekkość, która powoduje, że po skompilowaniu danych w Go, otrzymamy aż 10 razy mniejszy plik niż w języku Java. Co więcej, sam proces kompilacji przebiega także szybciej niż w przypadku kompilowania w Javie.

Docker i Kubernetes, a także inne projekty FCC, zostały zaprojektowane właśnie w Go, który, choć ma już dekadę, jest świetną odpowiedzią na potrzeby języka programowania, który gwarantuje bezpieczeństwo, szybkość i skalowalność, a przy tym jest wydajny i zajmuje niewiele miejsca. Kompilacja danych w Dokerze zajmuje zaledwie kilka minut, a to wszystko dzięki właściwościom Go! Czy Golang ma szansę rozwinąć się jeszcze bardziej w nadchodzącej przyszłości? Jak wygląda porównanie Go i Javy? Dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.

W artykule zwrócono uwagę na:

  • Porównanie Go i Javy – który z nich jest bardziej funkcjonalny?
  • Jakie narzędzia i techniki pomogą Ci w nauce Golanga?
  • Jaka jest przyszłość Golanga?

Porównanie Go i Javy – który z nich jest bardziej funkcjonalny?

Jak wpada porównanie Golanga i Javy? Sprawdźmy. To, co można stwierdzić od razu, to fakty, które przemawiają za zaletami Go – zużywa mniej pamięci niż Java oraz ma możliwość tworzenia lżejszych plików wykonywalnych. Go utrzymuje również o wiele wyższy poziom współbieżności, co pozwala na maksymalne efektywne wykorzystanie procesorów. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że składnia Go jest prostsza niż składnia Javy.

To, co może przeważyć na korzyść Javy to szeroki zbiór bibliotek, które można połączyć z dowolnymi językami programowania – takich pakietów nie znajdziesz w Go. Co istotne – wciąż więcej developerów wybiera Javę, jako swój główny język, więcej projektów powstaje w Javie niż w Go, chociaż nie brakuje opinii, że Java sama w sobie staje się skomplikowana i złożona, co negatywnie wpływa na wydłużenie czasu procesów projektowych. Go określa się również jako zbyt prosty, przez co można nabrać przeświadczenia, że kryje w sobie niewielki potencjał na rozwój.

Na pytanie postawione na początku tego akapitu, nie można więc udzielić innej odpowiedzi niż – eksperymenty! Tylko realne eksperymentowanie poprzez wykorzystanie różnych języków programowania w konkretnych procesach może przynieść informację o tym, który z nich najlepiej sprawdzi się w jakimś obszarze. Na razie zanosi się na to, że Golang będzie rozwijany z myślą o technologiach chmurowych, bo to właśnie tam ma największe zastosowanie i swoją niszę.

Jakie narzędzia i techniki pomogą Ci w nauce Golanga?

Jeśli chcesz tworzyć nowe funkcje w Go, wykorzystuj do tego interfejsy! Dzięki temu nowy kod będzie nie tylko łatwiejszy w debugowaniu, ale łatwiej go będzie można rozbić na mniejsze fragmenty w razie potrzeby. Interfejsy Go pozwalają też na szybką zmianę sposobu komunikacji danych np. zmiana z MySQL na CSV. Takie zmiany można przeprowadzać na wielu wydzielonych fragmentach kodu, zamiast całości.

Użytkownicy Go chwalą sobie także intuicyjną obsługę błędów, która umożliwia łatwe wykrywanie bugów w kodzie za pomocą dwóch atrybutów.

Jakie narzędzia warto wybrać, by usprawnić sobie pracę z Golangiem?

  • GoLand jest narzędziem IDE, które sprawdzi się zarówno w pracy z bazami danych, jak i Dockerem;
  • Golang w paczce Cobra posiada też dedykowane wsparcie dla komend, dzięki czemu łatwiej i szybciej stworzysz grupę potrzebnych komend;
  • Docker to podstawowe narzędzie wykorzystywane do pracy w chmurze, a napisane w Golangu. Za pomocą Dockera stworzysz m.in. instancję baz danych, serwis, z którym będziesz mógł bezproblemowo się połączyć, lokalne środowisko Amazon Web Services.

AI Specialist

Praca zdalna
Aplikuj

Junior HelpDesk

Zabrze
Aplikuj

ERP Implementation Consultant 8500 - 12000 PLN

Wrocław
Aplikuj

Jaka jest przyszłość Golanga?

To, co wymienia się jako wadę Go – prostotę, może być również jego zaletą, która sprawi, że będzie wykorzystywany na szeroką skalę w projektach związanych z technologią chmurową, pod warunkiem że nadrobi obszary, w których sobie nie radzi np. zostanie wzbogacony o kompilowalne z różnymi językami programowania pakiety (biblioteki). Dzięki czemu, że jego składnia zawiera tylko 25 uniwersalnych słów kluczy, łatwo się go nauczyć i nie jest trudny nawet dla początkujących programistów.

Jest jeszcze jeden argument, który przemawia za nauką Golanga – 1 na 10 osób, które zarządzają zespołami deweloperskimi, uważa, że chętnie zatrudniłoby programistę Golanga do swojego teamu. Co ciekawe, programiści, którzy biegle posługują się Go, mogą zarobić nawet 33% więcej niż developerzy znający np. Objective-C. Czy to wystarczy, by w kolejnym dziesięcioleciu Go przodował jako jeden z najczęściej wybieranych języków programowania? Przyszłość Go nie wygląda źle, dlatego warto, choć w podstawowym stopniu poznać ten lekki i przyjemny język programowania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej