Blog IT, Blog Marketing

Android Studio 3.3 – przegląd nowości w nowej wersji środowiska

Android Studio 3.3 – przegląd nowości w nowej wersji środowiska

Maciej Olanicki , 15.01.2019 r.

Na łamach androidowego bloga deweloperskiego ogłoszono dostępność nowej wersji zintegrowanego środowiska programistycznego Android Studio. W najświeższym wydaniu, oznaczonym numerem 3.3, pojawiło się kilka nowych funkcji, wiele poprawek, ale także pierwsze elementy Projektu Marble.

Android Studio 3.3 – co nowego?

Według Google, Android Studio 3.3 ma być w rozwoju IDE zamaszystym krokiem naprzód i trzeba przyznać, choć w porównaniu do poprzednich wersji nowości nie ma aż tak wiele. W ręce deweloperów trafiło kilka nowych funkcji, na najważniejszą z nich wybija się Navigation Editor. Jest to nowe narzędzie, które pozwala w przejrzysty sposób wizualizować drogę użytkownika przez kolejne ekrany aplikacji i modyfikować ją.

as33-1 Navigation Editor

Dzięki Navigation Editorowi deweloper ma możliwość prześledzenia wszystkich scenariuszy użycia aplikacji. Samo okno nawigatora podzielone jest na trzy części – po lewej stronie wyświetlane są na liście pionowej wszystkie lokalizacje, na drugim wspomniana wizualizacja zależności między nimi, zaś po prawej szczegółowe informacje o wybranym aktualnie ekranie. Trzeba przyznać, że w dobie Material Design 2, kiedy coraz rzadziej mamy do czynienia z rozbudowanymi menu, nawigator może okazać się naprawdę przydatny.

as33-2 Odświeżony kreator projektów

Zmian nie zabrakło także „pod maską”. Android Studio 3.3 bazuje na IntelliJ 2018.2.2, co oznacza, że oferuje już obsługę między innymi Javy 11. Android Studio obsługuje już także język Kotlin w wersji 1.3.11 oraz Clang-Tidy – narzędzie wskazującego błędy w kodzie napisanym w C++. W samym Android Studio wprowadzono natomiast nowy kreator projektów oraz możliwość usuwania folderów pozostawionych przez poprzednie wersje środowiska.

Project Marble w Android Studio

We wstępie wspomnieliśmy, że Android Studio 3.3 to wersja IDE, w którym Google zaczęło wdrażać założenia Marble. Co to oznacza w praktyce? Marble to marmur i to właśnie na solidność porównywaną do skały stawia Google. Praca nad środowiskiem będzie się teraz skupiać przede wszystkim na eliminacji błędów, spadków wydajności oraz eliminowania sytuacji, w których Android Studio nieoczekiwanie kończył pracę.

Według społeczności, między innymi tej skupionej wokół forum XDA Developers, Projekt Marble to jednak w tej chwili bardziej obietnica i zapowiedź. Eliminacja bugów na pewno rozciągnie się w czasie, co nikogo nie powinno dziwić. W rezultacie nie należy oczekiwać, że w kolejnych dużych wydaniach Android Studio będziemy mieli do czynienia z rewolucyjnymi zmianami, wszak „IDE solidne jak skała” nie zrobi się samo.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej