Z tego wpisu dowiesz się:
- jaki związek ma dieta z wydajnością w pracy?
- które produkty pozytywnie wpływają na pracę mózgu?
- co jeść, gdy czujemy się przemęczeni i przepracowani?
Stanowi 2% masy ciała, ale zużywa 20% docierającego do organizmu tlenu. Choć w 80% składa się z wody, gdy jest w stanie aktywnym potrafi wygenerować nawet 25 watów energii. Chodzi oczywiście o ludzki mózg, czyli oprócz palców u rąk i oczu najważniejszy organ u każdego programisty i specjalisty IT. Problemy ze skupieniem uwagi, spadek motywacji czy mniejsza efektywność to mogą być sygnały, że nasz mózg nie jest odpowiednio odżywiony. Czym zatem go karmić? Przedstawiamy produkty, które mają naukowo udowodnione działanie wspierające produktywność, koncentrację i pamięć.
Awokado
W przeciwieństwie do wielu popularnych owoców, w awokado znajduje się relatywnie mało cukrów prostych. Awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9), których zawartość sięga 20-30%. Owoc ten dobrze wpływa też na oczy, co jest ważne w przypadku osób spędzających całe dnie przed monitorami, jest w nim bowiem zawarta luteina i zeaksantyna.
Gorzkie kakao i czekolada
Oprócz szlachetnego smaku, gorzkie kakao i czekolada zawierają znaczne ilości magnezu, który wspomaga przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni oraz chroni układ nerwowy. Magnez wypłukiwany jest przez kawę oraz przydaje się w sytuacjach dużego napięcia stresowego, którego w pracy w IT nie brakuje. Oprócz tego zawierają całą listę cennych dla organizmu witamin i minerałów, takich jak fosfor, potas, wapń i żelazo.
Jabłka
O ich cennych właściwościach najlepiej świadczy angielskie powiedzenie: „An apple a day keeps the doctor awal”, czyli „Jedz jedno jabłko dziennie a ominą cię wizyty u lekarza”. Zawarty w nich błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy i chroni przed zawałem. Warto pamiętać, by jeść te owoce ze skórką. To właśnie w niej znajduje się najwięcej cennych flawonoidów – około pięć razy więcej niż w miąższu. A zawarta w jabłkach kwercetyna pomoże w zapamiętaniu ważnych dat czy terminów oddania kolejnej części kodu.
Muesli
Na rynku spotkać można bardzo wiele różnych rodzajów i marek muesli. Zalecamy do kupowania tych, które zawierają zboża z pełnego przemiału, znaczną liczbą różnych owoców oraz brak dodatku cukru i słodzików. Zawartość takiego muesli wzmacnia układ krążenia, reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu. A ze względu na zawartość orzechów oraz nasion oleistych jest to idealna przekąska dla wszystkich pracujących w software housach i nie tylko.
Orzechy
Zawierają wiele witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy fosfor. Mała porcja – czyli ok. 30 g orzechów zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę E oraz magnez. Orzechy obniżają poziom cukru we krwi, pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację. Przeciwdziałają pogorszeniu nastroju oraz stanom lękowym, dlatego zaleca się je w szczególności osobom przemęczonym.
Pestki słonecznika
Łuskane pestki słonecznika mają liczne wartości prozdrowotne, do których przede wszystkim należy wysoka zawartość witaminy E mającej swój udział w przeciwdziałaniu miażdżycy i profilaktyce zawałów. Są również rezerwuarem fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz chronią przed chorobami serca i rakiem. Co również istotne, nasiona słonecznika nie podnoszą poziomu cukru we krwi, gdyż ich indeks glikemiczny wynosi tylko 35.
Jesteśmy tym, co jemy – każdy z pewnością nie raz słyszał to słuszne powiedzenie, nie zawsze jednak na co dzień o nim pamiętamy. Tymczasem zdrowa dieta to podstawa naszego zdrowia i dobrej formy, co bezpośrednio przekłada się naszą motywację, wewnętrzną energię i chęć do działania. Dlatego zamiast kolejny raz sięgać w pracy po napoje energetyzujące czy niezdrowe przekąski, warto sięgnąć po te produkty, które rzeczywiście będą nam służyć.