Blog IT, Blog Marketing

Jak wyrabiać w sobie dobre nawyki?

Jak wyrabiać w sobie dobre nawyki?

TeamQuest 24.06.2018 r.

Z tego wpis dowiesz się:

  • dlaczego tak trudno jest na trwałe wprowadzać w życie dobre nawyki?
  • ile potrzeba czasu, aby zmienić swoje przyzwyczajenia?
  • w jaki sposób skutecznie zastępować stare nawyki nowymi?

Czynników, które wpływają na skuteczność kodowania jest wiele. Wiedza, umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie to tylko niektóre, najbardziej oczywiste, z nich. Na efektywność programowania składa się również pewna suma różnych nawyków. Chcesz zacząć planować swoją pracę, wyrobić w sobie zwyczaj umieszczania dokładnych komentarzy czy szukania błędów w swoim kodzie lub po prostu ograniczyć korzystanie z Facebooka podczas pracy? Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby trwale wyrobić sobie nawyki, które staną się częścią naszego życia (nie tylko) zawodowego.

Siła przyzwyczajenia

Siła przyzwyczajenia

Wszyscy wiemy, jak trudno jest trzymać się niektórych postanowień. Co sprawia, że tak się dzieje? Otóż nasz mózg zaprojektowany jest tak, aby przeciwstawiać się zmianom. Na co dzień działamy automatycznie, trzymając się znanych schematów działania. Każda nowa czynność wymaga ogromnej koncentracji i zaangażowania dużej ilości energii. A tego nasz umysł nie lubi. Ile razy obiecywaliśmy sobie, że „od jutra” rzucamy kawę czy słodycze albo spędzamy mniej czasu w Internecie. Zwykle po kilku dniach kończyło się na szukaniu wymówek, które trzymały nas z daleka od kontynuowania danej czynności. Powodem, dla którego tak się dzieje jest to, że wprowadzenie z dnia na dzień dużej zmiany w swoich przyzwyczajeniach to wyzwanie, które dla większości osób jest zbyt trudne.

Jak długo trwa wyrobienie nowego nawyku?

Choć każdy z nas chciałby wiedzieć, ile czasu zajmuje trwałe wprowadzenie w życie nowego przyzwyczajenia, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani jednoznaczna. Kwestię tę próbowała zgłębić grupa badaczy z Uniwersytetu Collage of London. Naukowcy codziennie obserwowali zgłoszone do eksperymentu osoby, które próbowały wyrobić w sobie nowe nawyki, takie jak codzienne picie wody czy bieganie. Wyniki badania pokazały, że aby dana czynność stała się automatyczna potrzeba od dwóch do nawet ośmiu miesięcy! To obala forsowaną przez poradniki tezę, że na automatyzację danej czynności potrzeba, w zależności od autora, 21, 28 czy 30 dni. Dodatkową konkluzja płynącą z eksperymentu jest to, że jednokrotne pominięcie wykonania zaplanowanego działania nie zmniejsza szans na wytworzenie nawyku. Z kolei jego wielokrotne odpuszczenie może zaburzyć cały proces.

Małymi krokami do celu

Codzienne cele

Co zatem robić, aby wprowadzenie w życie nowego nawyku było skuteczne i trwałe? Oto kilka wskazówek:

  • Pracuj nad jednym nawykiem na raz. Uświadamiając sobie swoje niepożądane zachowania, niejednokrotnie ulegamy pokusie, aby zmienić je wszystkie na raz i najlepiej od razu. Jednak próbując wprowadzić kilka zmian jednocześnie tylko zwiększamy ryzyko porażki. Może się okazać, że po kilku miesiącach nie będziemy mieć żadnego nowego nawyku.
  • Wizualizuj sukces. Jak najczęściej wyobrażaj sobie, jak będzie wyglądało twoje życie lub praca, kiedy już uda ci się wprowadzić w życie zmianę. Szczególnie na początku całego procesu, taka motywacja może się okazać niezwykle przydatna.
  • Zobowiąż się publicznie. Przy wytwarzaniu nawyku często sami przed sobą się tłumaczymy i racjonalizujemy, gdy coś idzie nie po naszej myśli. Wystarczy jednak, że swoją decyzję ogłosimy znajomym lub współpracownikom. Świadomość tego, że ktoś będzie rozliczał nas z postępów może być ogromną motywacją.
  • Zrób pierwszy mały krok. Na drodze do nowego nawyku, z pewnością przyjdzie taki dzień, kiedy zwątpimy w sens swojego działania. Warto wówczas przygotować sobie „pierwszy mały krok”. Chcesz codziennie uczyć sie jeżyka obcego? Zamiast myśleć o godzinie, jaką planujesz to przeznaczyć, po prostu otwórz książkę lub odpowiednią aplikację. Wykonanie pierwszego ruchu zwykle uruchamia całą lawinę kolejnych akcji.

Żadna trwała zmiana nie dokonuje się z dnia na dzień. Nie znaczy to, że z wprowadzanie w życie nowych nawyków musi być żmudne i trudne. Warto jednak pamiętać, że to my sami definiujemy, jakie znaczenie nadamy tej pracy i czy zaplanujemy ją tak, aby sprawiała nam przyjemność.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej