Blog IT, Blog Marketing

Bash 5.0 dostępny – przyglądamy się nowościom

Bash 5.0 dostępny – przyglądamy się nowościom

Maciej Olanicki , 08.01.2019 r.

Bash to żywy pomnik historii oprogramowania – popularna powłoka, z dobrodziejstw której korzystać można równie wygodnie na Linuksie, *BSD, Windowsie i macOS-ie jest z nami od 30 lat i wciąż jest doskonalona. Właśnie udostępniono kolejne duże wydanie Basha oznaczone numerem 5.0. Pojawiły się w nim zarówno poprawki, jak i nowości.

Development Engineer FPGA (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

UX/UI Designer 11300 - 16600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Starszy inżynier Cloud DevOps (Azure)

Praca zdalna
Aplikuj

Bash 5.0 – co nowego?

Największą nowość stanowi wprowadzenie trzech nowych zmiennych: BASH_ARGV0, EPOCHSECONDS oraz EPOCHREALTIME. Pierwsza z nich zwraca $0 oraz wprowadza$0, jeśli przypisze się ją jako wartość dla zmiennej. Rozwiązuje to wcześniejszy problem – „0” nie może być w Bashu użyte jako nazwa zmiennej i nie można przypisać nazwanej tak zmiennej wartości.

Jak wskazują same nazwy, kolejne nowe zmienne odnoszą się do czasu. EPOCHSECONDS to zmienna o wartości liczby sekund, jakie upłynęły od początku 1970 roku, czyli epoki (stąd epoch) Uniksa. EPOCHREALTIME ma taką samą wartość, jednak oprócz sekund przechowuje także informacje o mikrosekundach. Poza nowymi zmiennymi na uwagę zasługuje także możliwość włączania lub wyłączania zapisywania historii w syslogu oraz możliwość przypisywana statycznej wartości dla $PATH.

Nowości i drobnych usprawnień jest oczywiście znacznie więcej, z pełną listą zapoznać można się na gnu.org. Tam także dostępne są paczki TAR.GZ z nową wersją Basha.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej