Blog IT, Blog Marketing

Jak mieć dobre relacje z szefem?

Jak mieć dobre relacje z szefem?

KBM , 07.01.2019 r.

Powszechnie znane powiedzenie, mówiące o tym, że przychodzi się do firmy a odchodzi od szefa, jest wciąż aktualne. Zła współpraca z przełożonym to jeden z głównych powodów, dla których profesjonaliści rozważają zmianę pracy. Z kolei trudno nie zgodzić się z tym, że nic tak nie ułatwia życia w firmie, jak bycie w kręgu zaufanych osób szefa. Na szczęście na jakość wzajemnych relacji, nawet z najtrudniejszym menedżerem, mamy ogromny wpływ. Pozostaje pytanie, jak to zrobić?

Postaw na pracowitość

Najbardziej oczywistym sposobem na to, aby zyskać uznanie i szacunek szefa, jest po prostu… dobrze pracować. Skoncentruj się zatem na swoich obowiązkach i staraj się wykonywać je najlepiej jak potrafisz. Pokaż się jako osoba pełna inicjatywy i pomysłów. Nie trać czasu na plotki i zbyt długie przerwy na posiłek. Jeśli nawet w luźniejsze dni nie dasz po sobie poznać, że się nie nudzisz i potrafisz znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, twoje akcje u szefa z całą pewnością wzrosną.

Staż w dziale Sprzedaży B2B (2 miejsca)

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Komunikuj rozwiązania, nie problemy

Pokazanie swoich zdolności komunikacyjnych

Ostatnią rzeczą, o jakiej każdy przełożony chciałby usłyszeć, to kolejny kłopot, z którym trzeba się zmierzyć. Czy jest się czemu dziwić? Aby to zrozumieć, wystarczy każdy problem pomnożyć przez liczbę osób w zespole. Dlatego zanim zdecydujesz się zakomunikować jakąś trudność, sprawdź najpierw, czy nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć z niej wyjścia a do szefa iść jedynie ze sprawami, które przekraczają twoje kompetencje. Przedstawienie gotowych propozycji rozwiązań trudnej sytuacji sprawi, że w oczach szefa możesz tylko zyskać.

Krytykuj z głową

Otwarte krytykowanie działań i decyzji przełożonego oraz wytykanie mu błędów to prosta droga do wykluczenia się z grona zaufanych osób, którymi się otacza. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz mieć odmiennego zdania. Podczas rozmowy z szefem warto jednak w szczególny sposób ważyć słowa. Jest różnica w powiedzeniu „Mylisz się” a „Ciekawa propozycja, ale widzę jeszcze inną możliwość”, prawda?

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Technical Support Specialist 6000 - 6800 PLN

Riga
Aplikuj

Dowiedz się, co jest dla szefa ważne

Menedżerowie cenią pracowników, którzy podejmują starania, aby zrozumieć ich punkt widzenia. Dlatego dowiedz się, na czym twojemu szefowi zależy i jakie są jego cele. To wymaga umiejętności uważnego słuchania i czytania „między wierszami”. Można również zapytać przełożonego wprost, co się dla niego liczy. Dołożenie starań, aby wyjść naprzeciw jego potrzebom i oczekiwaniom z pewnością zostanie zauważone i przyczyni się do zbudowanie lepszych relacji.

Bądź ambasadorem marki

Własna marka

Każdemu szefowi zależy na tym, aby firma była pozytywnie postrzegana na zewnątrz. Angażując się w budowanie dobrego wizerunku marki, masz szansę być postrzegany jako lojalny i godny zaufania pracownik. Jak to zrobić? Udzielaj się w social media. Komentuj wpisy na firmowych kanałach i udostępniaj na prywatnym profilu ogłoszenia o pracę. Pokaż potencjalnym kandydatom, że firma, w której pracujesz jest przyjaznym miejscem, do którego chętnie się przychodzi a pracownicy są doceniani. Poświęć również trochę czasu, żeby pomóc nowym członkom zespołu wdrożyć się w obowiązki, aby ich praca mogła szybciej przynieść korzyści firmie. Możesz być pewien, że szef doceni twoje wsparcie, tym bardziej, jeśli będzie wykraczać ono poza twoje codzienne obowiązki.

Test Development Engineer (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

Dobre relacje na linii pracodawca-pracownik leżą w interesie obu stron. Choć każdy szef i każda firma są inne, zawsze warto dołożyć starań, aby były one jak najlepsze. Oczywiście prosta recepta na sukces nie istnieje i zdarza się, że pomimo wysiłków, nie ma szans na dobrą komunikację. Wtedy nie pozostaje nic innego jak zacząć rozglądać się za ofertami pracy u konkurencji…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej