Blog IT, Blog Marketing

SQL. Czym jest SQL i co warto o nim wiedzieć?

SQL. Czym jest SQL i co warto o nim wiedzieć?

Joanna Wasiak , 15.09.2022 r.

SQL, czyli Structuerd Query Language jest językiem zapytań, który wykorzystuje się w relacyjnych bazach danych. Za pomocą SQL-a można wykonywać skomplikowane operacie na danych – pobieranie danych, wstawianie danych do tabel, modyfikowanie danych lub ich usuwanie – w szybki sposób, za pomocą konkretnych formuł zapytań. Podstawowa umiejętność posługiwania się SQL-em to wymaganie na stanowisko junior developera. Co warto wiedzieć o SQL, zanim zacznie się uczyć programowania?

W artykule poruszono kwestie:

  • Jak dzielimy zapytania w SQL?
  • W jakich bazach danych można stosować język SQL?
  • Przykładowe zapytania, które można zadać za pomocą języka SQL SQL a T-SQL

Sales Manager 15000 - 20000 PLN

Łódź
Aplikuj

Expert Recruiter 360 stopni 13000 - 15000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Jak dzielimy zapytania w SQL?

Zapytania w SQL możemy podzielić ze względu na:

  • SQL Data Manipulation Language, które pozwalają na dodawanie, aktualizowanie i usuwanie danych w tabeli;
  • SQL Data Definition Language, które pozwalają na budowanie, usuwanie i modyfikację obiektów (tabel);
  • SQL Data Control Language, które pozwalają nadawać uprawnienia obiektom – te zapytania potrafi wykorzystywać najczęściej osoba administrująca bazami danych;
  • SQL Data Query Language, jako zapytania, które umożliwiają wybór konkretnych danych z tabeli.

W jakich bazach danych można stosować język SQL?

Najczęściej stosuje się go w SQL Server, MySQL, PostgreSQL i Oracle. Przy tym trzeba pamiętać, że nie istnieje uniwersalny język identyczny dla każdej bazy danych – zgodnie z definicją, bazy danych SQL mają „swoje” odmiany języka SQL, dostosowane do ich możliwości. Inaczej więc będzie wyglądać konstrukcja zapytania dla relacyjnej bazy danych Oracle, inaczej dla MySQL.

Przykładowe zapytania, które można zadać za pomocą języka SQL

Jakie pytania można wysłać do relacyjnej bazy danych? Poniżej kilka przykładów:

  • Wyświetl najwyższą lub najniższą kwotę wydatków z danego miesiąca;
  • Wyświetl najwyższa lub najniższą kwotę wydaną jednorazowo w ciągu 3 miesięcy;
  • Wyświetl wydatki z literą „E”.

Jeśli teraz wydaje Ci się, że arkusz Excela przypomina relacyjną bazę danych, nie pomyliłeś się – arkusze kalkulacyjne są mocno uproszczonymi bazami danych.

SQL a T-SQL

Wiesz już, co to jest SQL. Czym jest T-SQL? To pewnego rodzaju rozszerzenie języka SQL, które umożliwia tworzenie funkcji i pętli, co pozwala na więcej możliwości pracy z relacyjną bazą danych. T-SQL jest wykorzystywany m.in. w SQL Server. Dlaczego znajomość T-SQL może Ci się przydać? Jeśli planujesz administrować bazami danych lub ubiegasz się o stanowisko pracy związane z Data Science i Big Data, zdecydowanie poleca się również naukę funkcji T-SQL.

Dzięki praktycznemu wykorzystaniu T-SQL w codziennej pracy możesz całkowicie zautomatyzować zapytania do relacyjnej bazy danych, dzięki temu, że T-SQL zawiera: instrukcje warunkowe, wyzwalacze, automatyczną obsługę transakcji czy obsługę błędów i wyjątków. Co więcej, dodatkowa znajomość rozszerzenia języka SQL i sprawne posługiwanie się nimi, to kolejny atut, który może pomóc w procesie rekrutacyjnym.

Czy warto znać SQL? Zdecydowanie, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym developerem lub testerem oprogramowania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej