Nowy Rok nieodłącznie wiąże się z planowaniem i realizacją postanowień. Co może być lepszym celem dla programisty na najbliższe 12 miesięcy niż nauczenie się czegoś nowego? W końcu nieustanne uzupełnianie wiedzy i orientacja w aktualnych trendach są w przypadku tej profesji niezbędne i decydują o zawodowym „być albo nie być”. Co warto dopisać do swojej „to-do” listy w 2019 roku? Podpowiadamy, na jakie technologie, narzędzia i umiejętności trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Java
Technologia ta wciąż bije rekordy popularności. Na świecie korzysta z niej już 9 milionów developerów. Wśród największych zalet tego języka wymienia się tworzenie kodu niezależnie od platformy, niski próg wejścia i rozbudowaną kolekcję bibliotek. Nie trzeba dodawać, że rynek pracy IT roi się od ofert pracy dla programistów Java, którzy należą również do najlepiej opłacanych. Dlaczego nie nauczyć się tego języka w wolnym czasie?
Frameworki JavaScript
Wśród programistów znajdziemy zarówno rzeszę entuzjastów JavaScript jak i osoby szczerze gardzące tym językiem i posługującymi się nim developerami. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że JS przeżywa epokę odrodzenia a programowania w nim stanowi coraz poważniejszą część rynku tworzenia stron www i aplikacji mobilnych. Wszystko za sprawą świetnych frameworków, które sprawiły, że bycie programistą JS przestało być powodem do kompleksów. Node.js, React.JS czy Vue.JS to prawdziwe skrzynki narzędziowe, w które w najbliższym roku warto być wyposażonym.
Visual Studio Code
VS Code autorstwa Microsoft to edytor kodu, który w 2018 roku bił rekordy popularności wśród programistów pracujących z JavaScript, React, Angular oraz innymi frameworkami i językami. Nic dziwnego. Narzędzie to oferuje szereg wbudowanych funkcjonalności i ogromny wachlarz rozszerzeń. Według Stackoverflow z narzędzia tego korzysta aż 35 % wszystkich developerów. W najbliższym roku jego popularność z pewnością będzie rosła.
Blogowanie
Po co programista miałby prowadzić bloga? W końcu ma tyle obowiązków i zajęć a oferty pracy same do niego przychodzą. Otóż wbrew pozorom powodów jest całe mnóstwo. Własny blog pozwala m.in. budować swoją markę osobistą, uporządkować posiadaną już wiedzę i uczyć się nowych rozwiązań a także nawiązywać wartościowe kontakty. Choć obecnie tę formę autopromocji uprawia zaledwie 1% developerów, w Nowym Roku zdecydowanie warto rozważyć dołączenie do ich grona.
Sztuczna inteligencja
AI to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych i najbardziej rewolucyjnych trendów w świecie IT. Jak przewidują eksperci, rynek ten będzie rósł do 2024 roku w średniorocznym tempie na poziomie 37%. Eksperci od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego są coraz częściej poszukiwani również nad Wisłą. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest kilka razy większe niż liczba aktywnych inżynierów. To sprawia, że ich wynagrodzenia mogą sięgać nawet 60 tys. złotych miesięcznie. Na jaką umiejętność postawić zatem w 2019 roku? Budowanie systemów AI!
W życiu programisty, jak wiadomo, jedyną stałą rzeczą jest zmiana… Nowy Rok to świetna okazja, aby zaplanować swój rozwój na najbliższe miesiące, aby stać się jeszcze lepszym profesjonalistą i umocnić swoją pozycję na rynku pracy IT. Zdobycie choć jednej z wymienionych umiejętności z pewnością pozwoli osiągnąć ten cel. Dlaczego więc nie podjąć wyzwania?