Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, czy masz za sobą zdobytą wiedzę i praktykę w innych językach, warto mieć świadomość, że sprawne poruszanie się w środowisku Java wymaga czasu. Przede wszystkim trzeba dużo kodować, próbować, stawać w martwym punkcie i nauczyć się naprawiać błędy.
Programowanie na każdym etapie powinno być przyjemnością. Nie warto narzucać sobie niepotrzebnej presji, ponieważ za sukces odpowiada w głównej mierze systematyczny trening - nie tylko w programowaniu, lecz także w każdej innej dziedzinie życia.
Książki i strony internetowe
Na sam początek możemy polecić najbardziej tradycyjną metodę nauki, czyli przeczytanie książki o programowaniu w Javie. Na pierwszym etapie zdobycie ogólnej wiedzy teoretycznej jest niezwykle przydatne i pozwala na zbudowanie fundamentów pod przyszłą praktykę. Na start polecamy takie książki jak “Thinking in Java” oraz “Head First Java”.
Wiedzę można czerpać również ze stron internetowych i blogów, na których ludzie chętnie dzielą się przydatnymi wskazówkami na temat programowania w Javie. Wiele z nich oferuje zapis na Newsletter, a nawet darmowe kursy.
Grupy na Facebooku i tutoriale na Youtube
W ostatnim czasie bardzo popularne stało się korzystanie z grup na Facebooku, które zrzeszają programistów Javy na każdym poziomie. W razie jakichkolwiek problemów podczas programowania możesz poprosić o pomoc bardziej “wtajemniczonych” kolegów, którzy również bardzo często sami z siebie dzielą się wartościowymi materiałami do nauki.
Nie można również zapomnieć o tutorialach na Youtubie, które w przystępny, a przede wszystkim darmowy sposób, mogą dać Ci cenną wiedzę do wykorzystania w praktyce na każdym poziomie znajomości Javy.
Dodatkowe wskazówki
Najważniejsze w nauce programowania jest znalezienie złotego środka pomiędzy teorią, a praktyką. Nie można również poddawać się, gdy przez dłuższy czas nie możemy znaleźć rozwiązania problemu - takie sytuacje zdarzają się niezależnie od poziomu operowania językiem Java.