Blog IT, Blog Marketing

BLIK-iem wkrótce zapłacimy zbliżeniowo i w sklepach internetowych na całym świecie

BLIK-iem wkrótce zapłacimy zbliżeniowo i w sklepach internetowych na całym świecie News!

Maciej Olanicki , 14.12.2018 r.

O ile polska internetowa administracja publiczna znajduje się w stanie zaawansowanego rozkładu. o tyle prawdziwym powodem do dumy może być dla nas polski system płatności. BLIK to dość bezpieczna, wszechstronna i uniwersalna forma płatności, której mogą nam pozazdrościć inne kraje. Dla wszystkich użytkowników BLIK-a i tych, którzy dopiero się do niego przymierzają, mamy bardzo dobre wiadomości.

BLIK właśnie zyskał ważnego partnera

Specjalizujący się w zagadnieniach fintechu serwis cashless.pl donosi, że zarządzająca systemem BLIK spółka Polski Standard Płatności właśnie zyskała silnego strategicznego partnera – organizację Mastercard. W rezultacie już w drugiej połowie przyszłego roku BLIK-iem będzie można płacić zbliżeniowo w sklepach z terminalami w całej Polsce. Odbywać się to będzie za pośrednictwem Mastercard Digital Enablement Services – usługi, dzięki której numer karty będzie zastępowany tokenami.

Inne szczegóły techniczne nie są jak dotąd znane – nie wiemy na przykład, czy płatność zbliżeniowa BLIK-iem będzie możliwa tylko w samym BLIK-u, czy również w oprogramowaniu dostarczanym przez banki. Wykorzystywany będzie oczywiście moduł NFC w smartfonach, ale nie wiemy, czy płatności będą się odbywały z wykorzystaniem HCE, czyli programowej emulacji karty płatniczej. To właśnie duet NFC/HCE wykorzystują usługi płatnicze Google i Apple. Tokenizacja z wykorzystaniem wspomnianej usługi Mastercarda sugeruje, że BLIK pójdzie inną drogą.

Czy to nie za późno?

Między innymi przez ciepło przyjętego BLIK-a, Polska to kraj specyficzny pod względem adaptowania elektronicznych środków płatności. Polacy zakochali się w płatnościach zbliżeniowych (w przeciwieństwie na przykład do lubiących gotówkę Niemców), z drugiej strony nie przywykli do płatności kartą w Internecie, co na całym świecie jest powszechne. Zamiast tego stosujemy przelewy błyskawiczne lub coraz częściej BLIK-a.Tutaj także wiele może zmienić partnerstwo Mastercard – wkrótce płatności BLIK będą obsługiwane w zagranicznych sklepach internetowych dzięki standardowi EMV Secure Remote Commerce.

Należy jednak pamiętać, że w Polsce na dobre zadomowiły się także Apple Pay i Google Pay – posiadacze smartfonów z NFC korzystają z tych usług coraz częściej. Niewykluczone, że obsługa płatności zbliżeniowych pojawi się w BLIK-u nieco za późno, zaś rozwiązania bazujące na programowej emulacji kart będą zwyczajnie wygodniejsze niż tokeny, na których bazować będzie polski system.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej