Blog IT, Blog Marketing

Chińskie embargo na iPhone’y? Bzdura, w praktyce nic się nie zmieni

Chińskie embargo na iPhone’y? Bzdura, w praktyce nic się nie zmieni

Maciej Olanicki , 11.12.2018 r.

Amerykańskimi mediami wstrząsnęła wiadomość o wyroku chińskiego sądu w sprawie Qualcomm przeciw Apple. Pośredni Sąd Ludowy w Fuzhou w sporze patentowym przyznał rację pierwszej korporacji, w rezultacie czego ma dojść do zakazu sprzedaży iPhone’ów w Państwie Środka. Szybko zaczęły pojawiać się komentarze, że jest to kolejny, bardzo zdecydowany atak w wojnie handlowej, jaką toczą USA i Chiny. Czy to prawda? I czy faktycznie iPhone’y znikną w Chinach z półek sklepowych?

Burza w szklance wody

Mimo zapewnień autorów artykułów walczących z coraz mniejszą gracją u uwagę czytelników – nie, iPhone’y nie znikną z Chin. Jest to po prostu rozdmuchany „fakt medialny”, w bańkę zresztą dmuchał sam Qualcomm. Potyczki sądowe pomiędzy dwoma producentami toczą się od wielu miesięcy, zaczęły się zaś od oskarżeń o zawyżanie przez Qualcomma cen, jakie Apple musi płacić za procesory basebandowe – oddzielne od „zwykłego” procesora jednostki, odpowiedzialne za łączność. W rezultacie dziś dostawcą układów basebandowych do iPhone’ów jest Intel.

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Android Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Junior Account Manager (Warsaw)

Warszawa
Aplikuj

IT Project Manager (Software area)

Praca zdalna
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Bitwa o baseband to tylko jedna z odsłon konfliktu. Qualcomm nie był bowiem dłużny Apple i wytoczył ciężkie działa na rynku, na którym korporacji szefowanej przez Tima Cooka szczególnie zależy – w Chinach. Apple zostało oskarżone o naruszenie dwóch patentów: jeden z nich dotyczył sposobu, w jakim w iOS-ie edytuje się zdjęcia, drugi sposobu na nawigację po interfejsie użytkownika i przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Sąd w Fuzhou faktycznie przyznał rację powodowi i nakazał zaprzestania naruszania własności intelektualnej przez Apple. Według komunikatu Qualcomma, ma to poskutkować w Chinach wycofaniem ze sprzedaży iPhone’ów 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus i iPhone’a X.

iPhone’y zostają w Chinach

Rzecz w tym, że wspomniane patenty dotyczą rozwiązań stosowanych jeszcze w iOS-ie 11. Apple, zapewne czując pismo nosem, wprowadziło wraz z premierą iOS-a 12 zmiany, w rezultacie których patenty Qualcomma nie są już naruszane. Potwierdza to oficjalny komunikat Apple w tej sprawie – mimo decyzji sądu, w praktyce nic się nie zmieni, gdyż wszystkie nowe iPhone’y są sprzedawane z preinstalowanym iOS-em 12. Warto także zwrócić uwagę, że Pośredni Śąd Ludowy w Fuzhou nie jest sądem najwyższej instancji i Apple będzie się odwoływać od jego decyzji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej