W Google Street View pojawiły się nowe zdjęcia polskich miast

Maciej Olanicki , 11.12.2018 r. News!
mapy

W zeszłym roku na polskie drogi ruszyły samochody, które nawet z dużej odległości są już dziś dla niemal wszystkich bezbłędnie rozpoznawalne. A to za sprawą zamontowanego na dachu systemów składającego się z 15 aparatów fotograficznych, dzięki którym powstaje usługa Google Street View. Polski oddział Google ogłosił właśnie, że możemy już spacerować po zaktualizowanych wirtualnych ulicach największych polskich miast.

Nowe zdjęcia z Polski już są!

Wcześniej samochody Google przemierzały polskie ulice w roku 2014 i 2011. Zbieranie materiałów do udostępnionych właśnie zdjęć trwało od maja 2017 roku. W tym czasie Google odwiedziło między innymi Kraków, Trójmiasto, Szczecin, Poznań, Wrocław, Białystok, Toruń, Bydgoszcz, Olsztyn, Katowice oraz Warszawę. Teraz najnowsze panoramy sferyczne z polskich miast może już oglądać każdy pod wizycie na google.com/maps i przeciągnięciu żółtego ludzika z lewego dolnego rogu ekranu na którąś z ulic.

Ciekawe zagadnienie stanowią także kwestie techniczne i to, jak Google Street View przygotowywane jest od strony organizacyjnej. Jak już wspomnieliśmy, system składa się najczęściej piętnastu aparatów z soczewkami zmodyfikowanymi tak, aby słonce nie wpływało na jakość zdjęć – redukowany jest efekt flary. Zdjęcia zapisywane są na pamięciach fizycznie znajdujących się w samochodzie, zaś do tworzenia panoramy sferycznej wykorzystuje się wiązki laserowe emitowane z samochodu – w ten sposób rozpoznawana jest geometria otoczenia.

Street View to także podróże w czasie!

Nie każdy wie, że Google Street View umożliwia podróże nie tylko w trzech wymiarach, ale także w czwartym! Za pomocą menu w lewym górnym rogu jest bowiem możliwe zobaczenie zdjęć z wcześniejszych przejazdów, co pozwala na wirtualną podróż w czasie. Nie zapomnijcie tylko po wirtualnych wojażach zaczerpnąć nieco świeżego powietrza podczas prawdziwego spaceru!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: