Blog IT, Blog Marketing

Wielkie czystki w Google – znika Allo i Hangouts, pojawią się następcy

Wielkie czystki w Google – znika Allo i Hangouts, pojawią się następcy

Maciej Olanicki , 06.12.2018 r.

Kilka dni temu Sieć obiegły nieoficjalne informacje, według których Google zamierza uśmiercić komunikator Hangouts – przynajmniej w takim kształcie, w jakim działa on poza rynkiem korporacyjnym. Przedstawiciele Google częściowo zdementowali tę informację, dziś wiemy już jednak, że źródła miały sporo racji, zaś w ofercie komunikatorów Google dojdzie do prawdziwej czystki.

Czy ktoś pamięta o Allo?

Decyzja o porzuceniu Hangouts nie była szczególnym zaskoczeniem, zwłaszcza że na polu bitwy pozostaje Duo – dość prymitywny programik, który jednak świetnie radzi sobie z wideorozmowani. A to właśnie za sprawną obsługę wideopołączeń lubiany był Hangouts. W tym komunikacyjnym zamieszaniu nietrudno było zapomnieć, że podczas Google I/O 2016 zaprezentowano także drugi komunikator – Google Allo. Miał to być komunikator tekstowy, którego wyróżnikiem miała być zaawansowana integracja z Asystentem Google.

Allo okazało się porażką na całej linii – z komunikatora najzwyczajniej w świecie nikt nie korzystał. Można dyskutować na temat powodów tego stanu rzeczy, ale lepiej zadać sobie pytanie, czy kolejny komunikator Google był w ogóle komukolwiek potrzebny. Dziś korporacja ogłosiła, że Allo będzie działać tylko do marca 2019 roku, co samo w sobie stanowi odpowiedź wcześniejsze pytanie. W oficjalnym komunikacie czytamy, że wszystko, co w Allo było najlepsze, przeniesione zostało do aplikacji Wiadomości, które staną się przecież lada moment domyślnym androidowym klientem usługi RCS.

A co z Hangouts?

Komunikat wspomina także o przyszłości Hangouts. Mimo że wcześniej zdementowano informacje o porzucenie tego komunikatora, to teraz okazuje się, że nieoficjalne przecieki okazały się prawdziwe. Z komunikatu dowiadujemy się jednak tego okrężną – Google nie zamierza bowiem zostawiać aktualnych użytkowników Hangouts na lodzie i zapewni im bezpłatny dostęp do komunikatorów Hangouts Meet oraz Hangouts Chat. Dotąd były one dostępne wyłącznie dla użytkowników płatnej subskrypcji pakietu G Suite.

Brzmi chaotycznie? Nic dziwnego, przez lata w komunikacyjny portfolio Google namnożyło się sporo bytów, a część z nich zdecydowanie ponad potrzebę. Czy czystki w postaci wyłączenia Google Allo oraz Hangouts oraz udostępnienia Hangouts Meet/Chat za darmo uporządkuje sytuacje? O tym dopiero się przekonamy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej