Blog IT, Blog Marketing

Biblioteka OpenCV w wersji 4.0 wydana

Biblioteka OpenCV w wersji 4.0 wydana News!

TeamQuest 20.11.2018 r.

OpenCV to jedna z najpopularniejszych jak i darmowych bibliotek funkcji do zaawansowanego przetwarzania obrazów działająca na najpopularniejszych systemach operacyjnych: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, BSD. Powszechnie wykorzystywana jest zarówno do rozpoznawania statycznych obrazów, jak i analizy materiałów video w czasie rzeczywistym. Jest także bardzo często używana w projektach uczenia maszynowego. Pierwotnie stworzona przez programistów firmy Intel w języku C. Od wersji 2.0 została przepisana na język C++.

Biblioteka OpenCV najczęściej jest wykorzystywana przez programistów języków Python, Java, C++, C czy też Microsoftowy C#.

Nowa 4.x wersja to duża aktualizacja dla OpenCV oznaczająca migrację tej biblioteki do C++11.

OpenCV 4.0 ma również ulepszenia wydajności, ulepszenia DNN, wykrywacz kodów QR, moduł Kinect Fusion i wiele innych dodatków.

Kolejnym ogromnym, ale eksperymentalnym dodatkiem do OpenCV 4.0 jest początkowa implementacja back-end Vulkan'a. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku braku OpenCL. Back-end Vulkan'a został opracowany przez firmę Intel i powinien ustabilizować się w kolejnych wersjach.

Główną pracą programistów było przerobienie coru biblioteki OpenCV w celu wykorzystania instrukcji procesorów SSE2, SSE4, AVX2, NEON lub VSX. W przypadku testów na procesorach x86 jak i na ARM te zmiany mogą spowodować kilkunastoprocentowy wzrost wydajności, np.: jeśli bibliotekę skompilujemy z flagę CPU_BASELINE=AVX2 możemy otrzymać wzrost wydajności nawet miedzy 15% - 30% w stosunku do poprzedniej wersji nie wspierającej tych instrukcji procesora.

W związku z ogromnym zainteresowaniem firm i instytucji publicznych rozwiązaniami sztucznej inteligencji i uczeniem maszynowym w szczególności rozpoznawaniu i identyfikowaniu obrazów nowa "duża" wersja tej biblioteki może znacząco przyspieszyć pracę na projektami IT, których znaczącym elementem są procesy rozpoznawania danych pochodzących z rejestratorów obrazu. Widoczne jest to także na poletku rekrutacji IT, coraz więcej firm poszukuje programistów z praktycznym doświadczeniem w implementacji OpenCV w dużych i skomplikowanych projektach programistycznych.

W filmie poniżej możecie zobaczyć możliwości biblioteki OpenCV:

Pełne informacje o wydaniu: OpenCV ChangeLog version 4.0.0.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej