Blog IT, Blog Marketing

Informatyka rządzi! Najchętniej wybierany kierunek studiów w 2018 roku

Informatyka rządzi! Najchętniej wybierany kierunek studiów w 2018 roku

TeamQuest 20.11.2018 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało dane na temat rekrutacji na wyższe uczelnie w roku akademickim 2018/2019. Listę najbardziej obleganych kierunków, podobnie jak w ubiegłym roku, otwiera informatyka. O przyjęcie na nią ubiegało się 42 759 kandydatów. To o 40 proc. więcej niż cztery lata temu. Tylko czy to wystarczy, aby rozwiązać problem braków kadrowych wielu firm technologicznych?

Boom na informatyków

Studia informatyczne już od kilku lat znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków. Czy jest się czemu dziwić? Sztuczna inteligencja, IoT, cyfryzacja to trendy, które szturmem wkraczają w kolejne obszary nie tylko naszego życia, ale i biznesu. Działy IT stają się dziś kluczowym elementem niemal każdej firmy, niezależnie od branży. To sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów IT nie tylko nie słabnie, ale stale się zwiększa. Na rodzimym rynku brakuje ich już 50 tys. Z kolei w Unii Europejskiej, jak przewidują eksperci, liczba ta niebawem może sięgnąć nawet 900 tys. Programiści i specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa należą nie tylko do najbardziej pożądanych przez pracodawców zawodów, ale również najlepiej opłacanych. Pierwsza pensja absolwenta kierunku informatycznego zwykle przekracza 4 tys. zł. Wystarczy jednak kilka lat doświadczenia, aby kwota ta poszybowała w górę. Zarobki specjalisty z 10-15 letnim stażem w branży osiągają nawet kilku-krotność średniej krajowej.

Uczelnia uczelni nierówna

Uczelnia

Studia informatyczne realizowane są na bardzo wielu polskich szkół wyższych. Wybór jest ogromny. W sytuacji dużej konkurencji, oferta ta stała się niezwykle różnorodna. Uczelnie podejmują współpracę z firmami z branży IT, umożliwiając studentom odbycie staży i praktyk czy kursów a także otrzymanie certyfikatów. Największą estymą wśród uczelni technicznych i uniwersytetów cieszą się szkoły w Warszawie. W pierwszej trójce najlepszych miejsc do studiowania informatyki według rankingu magazynu „Perspektywy” znalazł się Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji krakowskiej AGH oraz Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. Wśród nietechnicznych uczelni, pozwalających otrzymać tytuł magistra informatyki, najwyżej zostały ocenione: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozwiązanie nie dla wszystkich

Rozwiązanie nie dla wszystkich

Studia informatyczna to niewątpliwie najbardziej konwencjonalna droga do świata IT. Ma jednak swoją cenę. Na studiowanie mogą sobie pozwolić właściwie tylko absolwenci liceów i techników. Sztywne godziny zajęć właściwie uniemożliwiają skorzystanie z tej opcji osobom, które muszą pracować. Nauka na uczelni technicznej lub uniwersytecie to również najbardziej czasochłonny i najdroższy sposób, aby trafić do branży IT. Studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) trwające 3-3,5 roku to często koszt rzędu 12 tys. – 25 tys. zł. Do tego należy doliczyć opłaty za dojazdy i, w przypadku studiowania poza miejscem zamieszkania, zakwaterowania.

Mimo że w branży IT liczą się przede wszystkim umiejętności, a pracodawcy coraz przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów bez dyplomu, formalne wykształcenie informatyczne to niewątpliwie bardzo dobra inwestycja, niezależnie od specjalizacji, jaką później wybierze absolwent. Cieszy fakt, że tyle osób, które właśnie stoi przed wyborem drogi zawodowej, jest tego świadoma.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej