Blog IT, Blog Marketing

TypeScript – czym jest i dlaczego warto się go uczyć?

TypeScript – czym jest i dlaczego warto się go uczyć?

TeamQuest 07.11.2018 r.

Nauka programowania to długa droga, która nigdy się nie kończy. Każdy developer nieustannie staje przed dylematem, które technologie, biblioteki czy frameworki warto poznać, aby usprawnić swoją pracę i podnieść swoją wartość na rynku pracy. Przyjrzyjmy się dziś narzędziu, jakim jest TypeScript. Czym jest i czy jego znajomość jest obecnie developerom JavaScript potrzebna? Jakie argumenty przemawiają za tym, żeby zacząć się go uczyć?

Typowana wersja JavaScript

TypeScript to otwarty i darmowy język programowania stworzony w 2012 roku przez inżynierów Microsoft do tworzenia dużych aplikacji internetowych. Stanowi on nadzbiór JavaScript, który wprowadza wiele udogodnień i dodatkowych opcji. Przede wszystkim TypeScript, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na wprowadzenie silnego typowania. Język ten jest kompatybilny z JavaScript i kompiluje się jej dowolnej wersji. Oznacza to, że posiada on w sobie wszystkie te mechanizmy, które ma JavaScript plus więcej. Co istotne, może być wykorzystywany zarówno po stronie serwera (node.js), jak i w przeglądarce. Zalety TypeScript szybko doceniły największe firmy, takie jak Adobe, Mozilla czy Asana, które na ten język postanowiły przepisać swoje bazy kodu stworzone w JavaScript. TypeScript został zauważony również przez Google, który w porozumieniu z Microsoft, na tej technologii oparł Angular2. To jeden z powodów, dla których w ostatnim czasie TypeScript cieszy się coraz większą popularnością wśród webdeveloperów.

Dlaczego warto?

Programista JavaScript

Znajomość TypeScript pomaga w wielu aspektach:

 • Przejrzystość w kodzie

  Dzięki typowaniu TypeScript pozwala pisać kod, który jest łatwiejszy do zrozumienia niż tworzony w JavaScript. Znacznie prościej jest domyślić się, za co odpowiada zmienna, jeśli oprócz samej nazwy, wiadomo również, jakiego rodzaju wartość przechowuje. Programista może nie przejmować się detalami, ale skupić się na ważniejszych aspektach kodu, takich jak logiczna poprawność. To może nawet przyczynić się do mniejszej ilości popełnianych błędów.

 • Łatwiejsze debugowanie

  W przeciwieństwie do JavaScript, gdzie o błędach programista dowiaduje się dopiero w chwili uruchomienia kodu i testowania aplikacji, TypeScript pozwala wychwycić wiele bugów już w fazie transpilowania. Jest to proces, w którym kod zamieniany jest na zrozumiały dla programu, który go uruchamia. Jeżeli na tym etapie kompilator nie zrozumie jakiegoś kawałka kodu, programista zostanie o tym ostrzeżony.

 • Ułatwienie korzystania z innych narzędzi

  TypeScript jest podstawą nie tylko niezwykle popularnego frameworku Angular, ale także mnóstwa innych nowoczesnych projektów webowych. Dzięki znajomości TypeScript programiście łatwiej i szybciej przychodzi nauka wielu nowych narzędzi.

 • Możliwość korzystania z zaawansowanych funkcji

  Transpilacja sprawia, że TypeScript automatycznie usuwa luki między wersjami JavaScript. Oznacza to, że programista może korzystać z najnowocześniejszych funkcji, nie obawiając się, czy jego kod będzie działał na starszych przeglądarkach czy urządzeniach.

Niektórzy uważają, że TypeScript to najlepsze, co spotkało JavaScript-ową społeczność. Trudno się z tym nie zgodzić. TypeScript daje różnych narzędziom znacznie większe pole do popisu niż z poziomu czystego JavaScript. To sprawia, że nie sposób obok niego przejść obojętnie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej