Blog IT, Blog Marketing

Kod źródłowy MS-DOS udostępniony na GitHub

Kod źródłowy MS-DOS udostępniony na GitHub

TeamQuest 17.10.2018 r.

Tegoroczne przejęcie GitHub przez Microsoft budziło wśród programistów skrajne emocje. Wiele osób obawiało się, że gigant z Redmont będzie rościł sobie prawa do głębokich zmian na popularnym repozytorium kodu. Na szczęście, wiele z tych przewidywań okazało się niesłusznych a Microsoft wiele ze swoich produktów udostępnił w wersji open-source. Od niedawna wśród nich jest również MS-DOS.

MS-DOS w wersji open-source

Kod źródłowy kultowego systemu operacyjnego nie jest już tajemnicą od 2014 roku, kiedy to został opublikowany przez Computer History Museum w formie paczki zip. Teraz jednak dostęp do MS-DOS jest dużo prostszy. Od niedawna jest on bowiem dostępny na GitHubie. W repozytorium umieszczono dwie wersje systemu: DOS 1.25 oraz 2.0. Obydwie pochodzą z początku lat 80. MS-DOS był obecny na rynku przez kilka lat, zanim, w latach 90. zaczął być wypierany przez Windows. Mimo że zdecydowano się na upublicznienie jedynie wczesnych wersji systemu, każdy może mieć wgląd w to, jak wyglądały podwaliny dla kolejnych jego edycji. Microsoft wprost zachęca programistów do eksperymentowania z kodem. Choć oczywiście kod został udostępniony wyłącznie w celach edukacyjnych, co oznacza, że nie będzie on modyfikowany a wszystkie pull requesty będą ignorowane, i tak można się z niego wiele nauczyć.

Najlepsza inwestycja

Najlepsza inwestycja

Przy okazji udostępnienia kodów źródłowych warto przypomnieć sobie kilka faktów o MS-DOS. Dla niektórych zaskoczeniem może być to, że system ten nie został stworzony przez Microsoft, lecz gigant z Redmont odkupił go za 25 tysięcy dolarów od firmy Seattle Computer Products. Potem Microsoft zapłacił dodatkowe 50 tysięcy, aby móc udzielać licencji innym firmom. Nie trzeba dodawać, że była to jedna z najlepszych inwestycji Microsoftu, która przyniosła mu ogromne pieniądze. Dzięki nim firma mogła się rozwijać i opracować własny system operacyjny – Microsoft Windows. Pomimo braku MS-DOS w systemach nowszych generacji, wciąż możliwe jest korzystanie z niektórych jego poleceń za pośrednictwem interpretatora poleceń, instrukcją cmd.

Co warto wiedzieć?

Ciekawostką jest to, że wszystkie źródła MS-DOS 1.25 i 2.0 zostały napisane w kodzie assemblera 8086. Programiści mogą być zdziwieni tym, że MS-DOS 1.25 składał się tylko z siedmiu plików źródłowych, w tym oryginalnej powłoki do komunikacji tekstowej, zwanej Command.ASM, która również została załączona do opublikowanego repozytorium. Microsoft podkreśla, że oprócz plików z kodem, w repozytorium znajduje się także dokumentacja w formacie TXT oraz DOC. Warto ją przejrzeć, gdyż zawiera cenne komentarze do kodu. Pozycja obowiązkowa dla fanów open-source, programowania, Microsoftu i systemów operacyjnych.

Choć otworzenie źródeł chyba najważniejszego w historii Microsoftu systemu ma jedynie aspekt niekomercyjny i edukacyjny, trudno nie zgodzić się z tym, że to prawdziwa gratka dla wszystkich osób interesujących się informatyką.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej