Pomoc potrzebna od zaraz. Gdzie programista może ją znaleźć?

TeamQuest 10.10.2018 r.
Pomoc potrzebna od zaraz

Z tego wpisu dowiesz się:

  • gdzie szukać wsparcia w rozwiązywaniu programistycznych problemów?
  • w jakich serwisach developer może uzyskać pomoc?

Któremu programiście nie zdarzyło się utknąć na problemie, którego, mimo licznych prób, nie był w stanie rozwiązać samodzielnie? Aby znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące różnych języków programowania, narzędzi czy platform developerzy niejednokrotnie potrzebują wsparcia z zewnątrz. Na szczęście programiści należą do najbardziej pomocnych grup zawodowych a w sieci istnieje wiele miejsc, które służą wymianie doświadczeń i zdobywaniu nowej wiedzy. Oto kilka z nich.

StackOverflow

W środowisku IT krąży powiedzenie, że StackOverflow to platforma, gdzie prędzej czy później trafi każdy developer. Nie bez powodu. To obecnie największy i najbardziej rozpoznawalny portal wymiany programistycznej wiedzy. Zasada działania jest prosta: masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić, dzielisz się nim a zgromadzona wokół serwisu społeczność pomaga go rozwiązać. Dzięki systemowi punktów reputacji i rygorystycznemu moderowaniu można mieć pewność, że po wysłaniu zapytania odpowiedź otrzymamy szybko a inni programiści dołożą starań, aby była ona jak najlepszej jakości.

Quora

To serwis typu Q&A, czyli miejsce w sieci gdzie zadaje się pytania i uzyskuje odpowiedzi. Quora jest kopalnią wiedzy na przeróżne tematy, którą kumuluje wyselekcjonowana społeczność. Istotną różnicą stosunku do podobnych serwisów jest fakt, że użytkownicy podpisują się pod swoimi wypowiedziami imieniem i nazwiskiem. Dzięki temu każda osoba publikująca wpis dobrze się zastanowi, zanim napisze coś mogącego negatywnie wpłynąć na jej reputację.

StackExchange

Platforma ta składa się z kilkudziesięciu portali typu Q&A dotyczących różnych dziedzin, na których można zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. Każda ze stron poświęcona jest innemu zagadnieniu. W dziale Technology, na który składa się kilkanaście mniejszych specjalistycznych portali, wątpliwe kwestie mogą konsultować m.in. twórcy gier, stron internetowych, użytkownicy Linuxa, Windowsa czy Androida. System reputacji i moderacji gwarantuje wysoką jakość udzielanych odpowiedzi. Nowe uprawniania użytkownicy uzyskują poprzez zbieranie określonej liczby punktów.

4programmers.net

Jest to polski serwis, w którym, wbrew nazwie, pomoc znajdą nie tylko programiści, ale również inni specjaliści IT, tacy jak twórcy stron www czy administratorzy. Platforma działa na zasadzie pytań i odpowiedzi. Korzystanie z niej możliwe jest po zarejestrowaniu. Podobnie jak w przypadku StackOverflow udzielane odpowiedzi oceniane są przez użytkowników.

DevPytania.pl

Na koniec jeszcze jeden polski akcent. DevPytania.pl to rodzimy odpowiednik StackOverflow. Nie tylko działa na tej samej zasadzie ale nawet ma podobny layout. Głównymi różnicami są język, w jakim zadawane są pytania oraz, oczywiście, liczba użytkowników. To opcja dla tych, dla których czytanie tekstów w obcym języków jest mało komfortowe.

Sytuacja, kiedy pojawi się bug, z którym trudno się uporać lub po prostu nie wiadomo, jak w danej technologii uzyskać pożądany efekt, prędzej czy później pojawi się w życiu każdego, nie tylko początkującego programisty. Nic dziwnego, że bez serwisów, gdzie można otrzymać pomoc, większość developerów nie wyobraża sobie życia.

Jakie są wasze ulubione miejsca w sieci, gdzie szukacie wsparcia w razie programistycznych problemów?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: