Blog IT, Blog Marketing

4 poziomy umiejętności programowania

4 poziomy umiejętności programowania

TeamQuest 13.09.2018 r.

Rozwój umiejętności i poszerzanie wiedzy to droga, którą przez cały czas kroczą programiści i specjaliści IT. Nauka nigdy się nie kończy, jednak można wyróżnić pewne etapy, przez które przechodzą osoby zajmujące się programowaniem. Warto również pamiętać, że nie chodzi jedynie o znajomość zasad i reguł przy wykorzystaniu danej technologii. Można porównać to do pisania książek - nie wystarczy znajomość zasad ortografii, czy tworzenia zdań w poprawny sposób. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy zatem 4 etapy, przez które musi przejść każdy programista, aby wejść na najwyższy poziom swojej profesji.

1. Poznanie składni języka

Pomimo, że na tym etapie nie można się zatrzymać, to skrupulatne przykucie do niego uwagi tworzy podwaliny pod całą drogę rozwoju programisty.

Każdy język charakteryzuje się pewnymi zasadami i regułami. Umiejętność czytania i rozumienia, co “dzieje się w kodzie” jest kluczowa, aby tworzyć własne rozwiązania.

2. Myślenie programistyczne

Po osadzeniu solidnych fundamentów w postaci znajomości składni, programista przechodzi do następnego etapu, jakim jest myślenie programistyczne. Trzeba w tym miejscu rozumieć, czym tak naprawdę jest programowanie. Są to pewnego rodzaju instrukcje, które są odczytywane i przetwarzane przez komputer. Na tym etapie bardzo ważna jest znajomość takich pojęć jak: funkcje, obiektowość, zmienne itp.

3. Kreatywne myślenie

Szczególnie w przypadku frontendu trzeba wykazywać się kreatywnością. Możesz znać perfekcyjnie składnię danego języka, z łatwością się nim posługiwać, jednak bez wizji i koncepcji, nie ma możliwości stworzenia czegokolwiek. Kreatywne myślenie w programowaniu sprowadza się do szukania najskuteczniejszych i najwydajniejszych rozwiązań, po czym opisywania ich za pomocą kodu.

4. Poszukiwanie wiedzy spoza programowania

Ostatnim etapem rozwoju specjalisty IT jest zgłębianie wiedzy spoza samego programowania. Badając potrzeby rynku, branż, innych ludzi, można znaleźć lepsze rozwiązania. Ciekawość połączona z myśleniem kreatywnym pozwala na tworzenie aplikacji, czy oprogramowania bardziej dostosowanego do potrzeb klientów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej